SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Čeká nás v příštím roce revoluce v účtování poplatků za elektrickou energií? Možná ano. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž připravil návrh, který upravuje platby za distribuci elektřiny. Podle tohoto návrhu se již tato dílčí složka celkové ceny elektřiny nebude odvíjet podle aktuální spotřeby, ale podle velikosti jističe.

Kdo si připlatí a kdo ušetří

Dle vyjádření ERÚ by lidé na této změně mohli ušetřit. Dle našeho soudu ale těchto lidí bude výrazně méně než těch, kteří si budou muset naopak připlatit. Ušetřit mohou domácnosti, které mají velikou spotřebu a přitom mají jistič o optimální velikosti. I tak však ušetří maximálně stokoruny ročně.

Naopak výrazně si připlatí domácnosti s nízkou nebo i zcela běžnou spotřebou. Zde mohou náklady na elektřinu vzrůst i na tisíce korun ročně. Úplně nejhůře však na tom budou chataři a chalupáři. Ti mají zpravidla průměrnou roční spotřebu velmi nízkou, ale kvůli sezónním aktivitám (např. řezání dřeva na cirkulárce) mají poměrně silný jistič. Ti si mohou připlatit i deset tisíc korun.

Reforma nemotivuje šetřit

Nový tarifní systém by měl podle ERÚ lidi motivovat, aby nezabírali zbytečně vysokou kapacitu sítě (velikost jističe), kterou nespotřebují. Toto se však v praxi týká jen malé části domácností, pro většinu z nich je menší jistič nevyhovující vzhledem k domácím spotřebičům. Navíc výměna jističe včetně revize vyjde na několik tisíc korun. Dle ekologů proto tato reforma pouze nemotivuje s elektřinou šetřit.

Kalkulačka nové tarifní struktury

ERÚ na svých stránkách zveřejnil k připravované reformě kalkulačku, která vám přesně ukáže, kolik si připlatíte. Vyzkoušet si ji můžete zdarma. A navíc Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková nabádá odběratele, aby se úřadu ozvali, pokud je tato reforma výrazně poškodí. Myslíme, že nás bude většina. Ozvěme se tedy dříve, že tato změna vstoupí v platnost. Nové tarify mají platit od příštího roku.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)