SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Nikoho jistě nepřekvapí informace, že se v těchto dnech hraje v Praze a Ostravě mistrovství světa v ledním hokeji. Zbylé týmy své poslední zápasy teprve odehrají (včetně našich borců, kteří včera v senzačním zápase porazili Finy), ale již nyní jsou známé zajímavé statistiky týkající se tohoto šampionátu. Pojďme se podívat, jak hokejové zápasy ovlivňují útraty domácností i celou naší ekonomiku.

Platební karty

Probíhajícím šampionátem žije celá republika a dokazují to i statistiky, a nyní nemáme na mysli televizní sledovanost. Dokazují to totiž i data z jiné oblasti. V době zápasů českého týmu totiž radikálně klesají platby platební kartou, kterých je méně oproti normálu až od 25%.

Když už někdo kartou v této době zaplatí, je to většinou žena, která platí svou útratu v restauraci za kávu nebo v obchodním centru za oblečení. A je to logické, ženy takto využívají hokejového zaneprázdnění svých partnerů.

Obdobné situace nastávají také u výběrů z bankomatů. Ovšem prakticky okamžitě po skončení zápasů letí platby kartou i výběry z bankomatů raketově nahoru.

Rekordní návštěvnost

I když šampionát končí až za dva dny a čekají nás ještě ty nejdůležitější zápasy, tj. boje o medaile, již nyní padl návštěvnický rekord. Loňské mistrovství v Bělorusku navštívilo celkem 640 404 diváků. Letos v Praze a Ostravě to je již nyní 676 979 fanoušků. Jaké bude konečné číslo, budeme vědět až v neděli. A lze předpokládat, že bude ještě o dost větší. Semifinálový zápas našich hokejistů proti Kanadě bude totiž opět vyprodaný, a zápas o medaile jistě také. O zápasy našeho týmu je obecně velký zájem, lístky se na internetových aukcích prodávají za tisícové sumy.

Sázkové kanceláře

Rekordy hlásí i sázkové kanceláře. Češi zatím na hokejové zápasy prosázeli více jak 700 milionů korun, na výhrách bylo vyplaceno pouze kolem 100 milionů. Sázkařům tedy jejich tipy příliš nevycházejí. Podobné to bylo i loni, kdy překvapilo několik outsiderů. Letos zase končí mnoho zápasů v základní hrací době remízou.

1,5 miliardy pro českou ekonomiku

Probíhající mistrovství světa přinese dle odhadů ekonomů do tuzemské ekonomiky zhruba 1,5 miliardy korun. Z pohledu HDP jde o zanedbatelnou částku (0,03%), vliv tak bude patrný především v lokálním měřítku. Příjmy budou znát v turistickém ruchu, zvýšili se však i výdaje českých domácností.

Německý turista v ČR utratí průměrně 1900 korun na osobu a den. Turisté ze severských zemí utratí kolem 3500 korun, z Ruska až 4000 korun a turisté z USA přes 4600 korun za osobu a den.

Například pražské hotely v období šampionátu z důvodu zvýšené poptávky zdražují své služby v průměru o 20%. Restaurace zase hlásí každý večer plno. Rezervace se dělají i několik dní dopředu a útraty rostou. Fanoušci kupují nejen hokejové suvenýry, ale třeba i nové větší televize.

Hokejové mistrovství světa udělá Praze, ale i Ostravě, v zahraničí velkou reklamu, která bude do naší metropole lákat turisty i několik měsíců po odehrání finálového zápasu.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)