SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Je to již pár dní, co si Britové ve svém referendu odhlasovali tzv. brexit. V pátek ráno 24.6. na tuto skutečnost velmi citlivě zareagovala nejen Britská libra, která se propadla nejníže za 31 let, ale také prakticky veškeré světové burzy. Akcie finančních domů padaly o desítky procent, zlato naopak posilovalo. Na trzích stále panuje nejistota a kolem brexitu je stále více otázek než odpovědí. Pojďme se podívat na to, jak se brexit dotkne našich peněženek.

Co je brexit

Brexitem je nazýváno ukončení členství Spojeného království v Evropské unii. O vystoupení Velké Británie z EU hlasovali občané na ostrovech 23. března 2016. Pro vystoupení z EU hlasovalo 52% voličů.

Jak se brexit dotkne České republiky

Česká vláda vypracovala rychlou studii, která uvádí, že vzájemné obchodní vztahy s Velkou Británií poklesnou až o 10%. To může mít za následek úbytek až 1600 pracovních míst, zejména v automobilovém průmyslu.

Česká republika bude moci čerpat také nižší finanční částky z eurofondů, jelikož Británie již nebude do těchto fondů přispívat. Odhadem tak ČR může přijít až o 100 miliard korun. Růst české ekonomiky to může zpomalit zhruba o půl procenta.

Jak brexit pocítí obyčejní lidé

Jak bylo zmíněno výše, brexit může mít za následek rušení některých pracovních míst, u dalších pracovních pozic se může zastavit zvyšování mezd, či dokonce mohou mzdy klesat.

ČNB také nevyloučila, že z důvodu brexitu prodlouží své intervence a Českou korunu bude uměle oslabovat až do konce roku 2018. Tento krok tedy prodlouží zdražování veškerého importovaného zboží včetně zahraničních dovolených.

Jak brexit ovlivní možnosti v Anglii pracovat

Ve Velké Británii v současnosti pracuje zhruba sto tisíc Čechů. Další zde studují. Těchto lidí by se brexit dotknout neměl. Právníci upozorňují na Vídeňskou úmluvu ochraňující již nabytá práva lidí.

Naopak ti, kteří do Británie teprve zamíří jako do státu mimo EU, budou mít už asi podmínky těžší. I když vízová povinnost či jiné restrikce pravděpodobně nehrozí, Češi se budou jistě mnohem obtížněji než dnes dostávat na britský pracovní trh.

Kdy lze čekat skutečné dopady

Pokud Británie uplatní článek 50 Lisabonské smlouvy (zatím k tomu nedošlo), který definuje odchod členské země z Evropské unie, bude mít na odchod včetně veškerých příprav a jednání dva roky. Čeští zemědělci však nižší dotace mohou dostávat až od roku 2020. Do tohoto období je rozpočet již sestaven.

Má pro nás brexit pozitiva?

Brexit má pro české občany také několik výhod, moc jich však není, resp. mnoho z nás je prakticky nepocítí. Vzhledem k levné libře se nyní doporučuje nakupovat na britských e-shopech, či vyrazit do Británie rovnou na dovolenou.

Některé firmy se sídlem ve Velké Británii také vážně uvažují o změně sídla firmy. Přesunout se chtějí do některého členského státu EU, aby mohly i nadále využívat volného přístupu na jednotný evropský trh. Česká republika z tohoto může těžit, pokud vzniklou situaci včas využije. Například Maďarsko zareagovalo okamžitě a britské firmy již nyní k sobě láká nejrůznějšími úlevami a pobídkami.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)