SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Řada z nás jistě zaznamenala z médií, že co nevidět bude spuštěna nová celostátní loterie, tzv. účtenková loterie k EET. Dlouho očekávaná účtenkovka odstartuje totiž již 1. října 2017 a první losování cen proběhne 15. listopadu letošního roku. Další losování bude vždy patnáctého, a to za předchozí měsíc.

Tento typ loterií je ve světě velmi populární, protože je pro soutěžící dostupný prakticky zdarma. Jako los do loterie totiž můžete zdarma zaregistrovat svou účtenku z obchodu. Podmínkou je, aby taková účtenka byla vydaná pokladnou napojenou na EET.

Provozovatelem bude společnost Wincor Nixdorf, nicméně zřizovatelem loterie je Ministerstvo financí České republiky, které chce jejím zavedením dobrovolně motivovat spotřebitele, aby si od obchodníků brali za své nákupy účtenku, obchodník tak bude nucen tržbu přiznat a zdanit.

Herní podmínky pro účtenkovou loterii

První podmínka již byla zmíněna, účtenka musí být vydaná pokladnou napojenou na EET, tj. musí obsahovat čtrnáctimístný BKP (Bezpečnostní Kód Poplatníka) a FIK (Fiskální Identifikační Kód).

EET - BKP

Loterie se může zúčastnit osoba starší 18 let a denně smí zaregistrovat pouze jednu účtenku od jednoho obchodníka. Jinak počet registrovaných účtenek není omezen. Registrace bude možná prostřednictvím mobilní aplikace nebo webových stránek uctenkovka.cz. Účtenky bude možné registrovat do půlnoci dvanáctého dne v měsíci, který následuje po měsíci, za který se bude losovat.

Hodnota nákupu, z něhož půjde do loterie účtenku zaregistrovat, není zatím omezena, tzn. i za nákup pouhého jednoho rohlíků můžete vyhrát milión korun nebo nové auto. A jaké budou další ceny?

Ceny v účtenkové loterii

Ceny v účtenkové loterii jsou velmi lákavé, je jich totiž poměrně velké množství, což je u dosud známých loterií nezvyklé. Horší je to se stanovením pravděpodobnosti výhry. V tento okamžik totiž lze jen těžko odhadnout, kolik lidí se do celonárodní účtenkovky zapojí. Čeká se, že první zájem o loterii bude mezi veřejností ohromný, ale jak např. zkušenosti ze Slovenska naznačují, také rychle opadne. Šance na výhru u věrných a pravidelných hráčů se bude tedy postupem času zvyšovat.

Pořadí Cena
1. 1 000 000 Kč
2. Automobil v hodnotě 400 000 Kč
3. 300 000 Kč
4. 200 000 Kč
5. 100 000 Kč
6. až 25. 20 000 Kč
26. až 1 025. 1000 Kč
1 026. až 21 025. 100 Kč

Jak bude probíhat předání výhry

Pokud v Účtenkovce vyhrajete, budete o výhře informováni esemeskou nebo e-mailem. Pokud výherce nemá zřízen Hráčský účet, musí si ho do 30 dní zřídit na webu uctenkovka.cz. Výhra je pak odeslána na číslo účtu uvedené při registraci, případně si lze výhru vyzvednout v hotovosti v pražském sídle společnosti Sazka. To ale pouze do částky 20 tisíc korun.

Výhra bude osvobozená od daně. A pro uznání výhry nebude nutné schovávat všechny registrované účtenky celý měsíc, postačí pouze předložení kódu spojeného s výhrou. Účtenku po registraci do loterie můžete tedy vyhodit.

Automatická registrace účtenky

V současné době se hodně spekuluje nad tím, že účtenková loterie je zbytečná, že registrace účtenek bude příliš složitá a hledají se další mouchy. Nutno podotknout, že jde převážné o výroky současné vládní opozice. Z našeho pohledu půjde o přínosnou aktivitu pro stát i pro lidi. Ale vše ukáže až praxe.

Souhlasíme s tím, že pokud budete své účtenky do soutěže registrovat prostřednictvím webového formuláře, může být toto trochu otravné. To vzhledem k dlouhému kódu, který bude nutné ručně opsat. Pokud však k registraci využijete mobilní aplikaci, jen naskenujete svou účtenku a za pár vteřin máte hotovo.

Výhledově se nabízí také možnost, že vydané účtenky budou za vás do loterie registrovat samotní prodejci v rámci svých věrnostních programů (např. Penny karta, Tesco Clubcard, Globus Bonus a další). Bude stačit při nákupu použít jen vaší věrnostní kartu, tak jak jste zvyklí doposud. Obchodník se již o zaregistrování účtenky postará za vás. Půjde o určitý benefit, kterým budou obchodníci do svých věrnostních klubů lákat nové klienty. Kdo nabídne tuto možnost svým zákazníkům jako první?

Budeme rádi, když se s námi v komentářích pod článkem podělíte o své zkušenosti s novou loterií, jak složitá vám připadá registrace účtenek, zda jste vyhráli, kolik účtenek do soutěže měsíčně registrujete apod. Přejeme vám, ať vám nákupy dělají radost a hodně štěstí.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)