SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Operační systém Microsoft Windows 7 byl ještě nedávno nejrozšířenějším desktopovým operačním systémem na světě. A jeho podíl na trhu klesá jen velmi pomalu. Proto jej dnes stále používá velké množství uživatelů i firem. Je proto na místě upozornit, že 14. ledna 2020 bude pro tento operační systém ukončena ze strany Microsoftu podpora.

Co znamená konec podpory pro Windows 7

Co vlastně pro uživatele Windows 7 znamená konec podpory? Datem 14. ledna 2020 se ukončí vydávání aktualizací pro tento operační systém. Pokud bude po tomto datu objevena v systému bezpečnostní chyba, již pro ni nebude vydána oprava. Uživatelé s tímto operačním systémem se tak mohou stát snadnou objetí počítačového útoku. A bohužel příliš na tom nezlepší ani kvalitní moderní a pravidelně aktualizovaná antivirová ochrana.

Pokud svůj počítač s Windows 7 nepoužíváte pro přístup k internetu, můžete jej využívat i nadále. Ostatně bez internetu jste jej nemohli aktualizovat ani doposud. Takových uživatelů je však jen nepatrný zlomek. Ostatním doporučujeme přechod na Windows 10. Pokud tedy chtějí zůstat u operačního systému z dílny Microsoftu.

Pokud budete Windows 7 používat i po ukončení podpory, vystavujete se (jak již bylo napsáno) zvýšenému riziku. Navíc se vám může časem stát, že se s tímto operačním systémem vůbec nepřihlásíte do internetového bankovnictví. Banky můžou za pár měsíců přístup do internetového bankovnictví svým klientů s operačním systémem Windows 7 omezit, nebo zcela zakázat. Obdobně jako v případě ještě starších Windows XP.

Operační systém Windows 7 vyšel 22. října 2009. Jde tedy o 10 let starý software vycházející z operačního systému Windows Vista. „Sedmičky“ za tu dobu doznaly řadu změn a inovací. Nicméně desetileté podporované období bylo známo dlouho dobu dopředu. Nyní přichází konec a Microsoft uživatelům doporučuje upgrade na Windows 10.

Je možný upgrade na Windows 10 zdarma?

Bohužel již nikoliv. Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 skončila 29. července 2016. Pokud chcete získat Windows 10, existují nyní jen dvě možnosti: nákup nového zařízení s již nainstalovanými Windows 10, nebo nákup licence a vaše stávající zařízení přeinstalovat.

Zvážit můžete také nákup tzv. druhotných licencí. Jde o podstatně levnější variantu, která je zároveň 100% legální. Jde o prodej licencí, které jsou vykoupeny od společností, které dané licence již nevyužijí (např. zánik společnosti nebo přechod na jiný SW).


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)