SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Bezkontaktní platební karty nosíme ve svých peněženkách již nějakou dobu. Z počátku měli Češi z těchto platebních karet velké obavy, báli se především bezpečnosti, tj. snadného zneužití. Obavy uživatelů se naštěstí nenaplnily a bezkontaktní platební karty dnes hojně a rádi využíváme k placení menších nákupů.

Ze všech u nás vydaných a aktivovaných debetních nebo kreditních karet zaujímají ty bezkontaktní zhruba 40% a tento podíl se i nadále zvyšuje. Společně s Polskem a Slovenskem tak patříme v Evropě z tohoto pohledu k technologickým lídrům. V dohledné době se možná právě proto můžeme těšit z dalšího pokroku v našem bankovnictví, zaváděny budou bezkontaktní bankomaty.

Bezkontaktní platební karta umožňuje pohodlnější platbu bez vložení do čtečky a u menších částek i bez zadání PIN.

Na zavedení této novinky v současnosti intenzivně pracují všechny velké české banky. Zkoumají poptávku po této službě, ale také vybírají technologické varianty řešení, kterých se nabízí hned několik. Od pouhého přiložení karty k bankomatu až po sofistikované mobilní aplikace generující unikátní kód, s možností zaslat tento kód pomocí SMS další osobě. V každém případě bude výběr hotovosti z takového bankomatu rychlejší než doposud.

První bezkontaktní bankomaty by se tak u nás mohly objevit již příští rok. Které z tuzemských bank bude patřit ten skutečně první a kde jej najdeme, však není dosud známé. Můžeme ale prozradit, že nelze očekávat žádné rychlé rozšiřování takovéto bankomatové sítě. První bezkontaktní bankomaty budou zpočátku fungovat v pilotním provozu a až po jeho ukončení a vyhodnocení lze počítat s dalším rozšiřováním.

Na závěr pár čísel ze statistik. Současná česká bankomatová sít disponuje 4 405 bankomaty, které obslouží a vyřídí za rok zhruba 170 miliónů transakcí. Jednoduchým přepočtem nám tak vychází v průměru na jeden bankomat 105 realizovaných transakcí denně. V naprosté většině se jedná o výběry hotovosti, tento druh operace provádíme v bankomatu v 97 % všech případů.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)