SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Asi to byla jen otázka času. V době, kdy hotovostní operace v obchodech provádí stále méně lidí, je zavedení elektronických stravenek logickou cestou vpřed. Bezkontaktní placení získává na oblibě u stále většího počtu zákazníků, ti nyní budou moci podobným způsobem platit také za oběd v restauraci.

Stravenky jako zaměstnanecký benefit

Stravenky patří u nás k nejrozšířenějšímu a nejoblíbenějšímu zaměstnaneckému benefitu, v současnosti využívají papírové stravenky tři čtvrtiny zaměstnavatelů. Přičemž průměrná hodnota stravenky je 70 korun, příspěvky zaměstnavatele se však liší podnik od podniku. Na cenu stravenky ale často kromě zaměstnavatele přispívají i podnikové odborové organizace.

Elektronické stravenky již od června

Jako první u nás zavádí elektronické stravenky společnost Edenred vydávající stravenky Ticket Restaurant. Elektronická verze ponese označení Ticket Restraurant Card a bude provozována ve spolupráci s MasterCard. Elektronické stravenky se však nestanou náhradou papírových, půjde pouze o alternativu. Zaměstnanci si tak i nadále budou moci vybrat variantu, která jim bude lépe vyhovovat. Jako první budou moci elektronickou stravenku vyzkoušet zaměstnanci v Brně.

K největším výhodám Ticket Restaurant Card v porovnání s papírovými stravenkami patří zjednodušení veškeré administrativy, úspora času a zjednodušení objednávání, distribuce stravenek mezi zaměstnance a rovněž zjednodušení celého systému proplácení stravenek smluvním provozovnám.

Obdoba klasické platební karty

Elektronická stravenka se nebude příliš lišit od klasické platební karty, stejná bude velikost, obdobný vzhled i funkce. Půjde totiž o předplacenou bezkontaktní čipovou platební kartu vybavenou nejnovějšími bezpečnostními prvky a platit s ní půjde v provozovnách vybavených klasickým platebním karetním terminálem, tudíž bezkontaktně nebo přes čip.

Výhody pro hosty i restaurace

Řadu výhod přinese nová elektronická stravenka také provozovatelům restaurací a hospod. Pokud již nyní přijímají platby kartou, nebudou muset dokupovat žádný nový terminál ani zaškolovat personál. Odpadne jim také velká část administrace spojená s papírovými stravenkami, rychlejší a jednodušší by mělo být i placení.

Zákazník nemusí za oběd doplácet hotovostí, pokud cena oběda převyšuje hodnotu stravenky. Kartou půjde zaplatit přesná částka. Odstraní se tak i opačný problém, kdy řada obchodníků odmítá za stravenky vracet hotovost.

Pro provozovatele však i nadále zůstanou stravenky o něco méně výhodné jak hotovost. Společnost Edenred si i nadále bude nárokovat procentuální poplatek. U klasických papírových stravenek nyní strhává smluvním provozovatelům poplatek ve výši 5%.

Jak to vidíte vy? Vyzkoušíte nové elektronické stravenky nebo raději zůstanete u klasických papírových?


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)