SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Myslíte, že se vám nikdy nemůže stát, že byste peníze ze svého účtu převedli na účet, pro který nebyly určeny? K takové chybě může dojít velice lehce, stačí chvilka nepozornosti nebo vyrušení při zadávání čísla účtu, překlep – a vaše platba odejde jinam, než jste chtěli. Není však nutno zoufat si – stačí správně zareagovat. Hodně záleží na tom, zda jste platbu provedli na existující cizí účet nebo na účet, který neexistuje. Jednoduchý je i postup v případě, že datum splatnosti není okamžité – pak své finance získáte poměrně snadno a rychle zpět.

Peníze z neexistujícího účtu se vám vrátí rychle

Pokud provedete nesprávnou platbu na číslo účtu, které neexistuje, je vše velice jednoduché – stačí vyčkat a peníze se vám vrátí automaticky zpátky. Počítejte však s tím, že vrácení platby bude trvat několik dní, takže pokud platba spěchá, budete ji muset zadat ještě jednou a správně. Protože však nemůžete dopředu a s jistotou vědět, že vámi chybně zadaný účet skutečně neexistuje, kontaktujte ihned banku, aby mohla na vaše oznámení okamžitě zareagovat, a vy se nebudete vystavovat zbytečnému stresu.

Peníze na špatný účet pošlou ročně tisíce lidí. Neoprávněný příjemce má povinnost peníze vrátit, pokud tak dobrovolně neučiní, musí se odesílatel obrátit na soud.

Platba s pozdějším datem splatnosti je výhodou

Poslali jste platbu na nesprávný účet, ale platba ještě neproběhla nebo má odložené datum splatnosti? Pak jednejte rychle a vše vyřešíte poměrně snadno. Zajděte na pobočku banky nebo kontaktujte telefonického bankéře a zastavte platbu, ještě než skutečně dorazí na cizí účet. Storno platebního příkazu lze u většiny bank provést nejpozději jeden den před splatností.

I zde ale počítejte s časovou ztrátou při jednáních, mohou vám být navíc i účtovány různé poplatky, ale své peníze dostanete zpět. Pamatujte tedy na to, že platba se vám vrátí s určitým zpožděním, takže ji budete muset realizovat ještě jednou z dalších prostředků, pokud má proběhnout v uvedeném datu splatnosti.

Jak získat částku zpět

Byla vaše platba připsána na cizí účet? Neoprávněný příjemce vám částku může vrátit zpět dobrovolně nebo budete moci prostřednictvím banky požádat o navrácení částky. Někdy dojde až na soudní jednání. Při žádosti o vrácení chybně zaslané částky je nutno vyplnit žádost se všemi potřebnými údaji, podle kterých bude chybná platba identifikována. Pak za vás bude komunikovat banka, která neoprávněného příjemce upozorní na vzniklou situaci. Pokud nedojde k nápravě, poskytne vám banka údaje o příjemci a dále bude vystupovat jen jako prostředník, a vy budete problém muset řešit víceméně sami. Taková situace však nemusí být jednoduchá, proto se jistě vyplatí zvýšená pozornost a zpětná kontrola při zadávání příkazů, aby k těmto případům vůbec nedocházelo.

Pokud se vám tento omyl stane u platby do zahraničí, je řešení podobné, jen počítejte s delší časovou prodlevou pro vrácení peněz a výraznějšími poplatky od vaší i zahraniční banky.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)