SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Už jste někdy stáli ve frontě u pokladny a vše probíhalo velice pomalu, protože lidé před vámi platili prostřednictvím platební karty? Zastrčit kartu do platebního terminálu, zadat PIN, čekat na schválení a potvrzení platby, to vše trvá stále déle, než klasická platba v hotovosti. Většinu čekajících rozčiluje především placení kartou u nižších částek, u částek vyšších máme přeci jen větší pochopení a projevujeme více tolerance. Proto se aktuálně stává velkým hitem možnost platit kartou bezkontaktně, což platební styk velice zrychlí. Bezkontaktní platební karta je vydávána většinou bank a velkými nebankovními společnostmi.

Jak vypadá bezkontaktní platební karta

Bezkontaktní platební karta je vzhledově stejná jako klasická platební karta. Navíc je na ní umístěn pouze symbol bezkontaktní platby, který vypadá jako grafické označení zvuku. Kartu stačí pouze přiložit k platebnímu terminálu a platba automaticky proběhne bez zdlouhavého zadávání PINu. Platit bezkontaktně lze však pouze do výše 500 Kč. Pokud je platba vyšší, musí být opět potvrzena prostřednictvím zadání PINu. Bezkontaktní platební karta je zabezpečena tím, že si nastavíte limity v určité výši, po jejich vyčerpání je nutno zadat PIN.

Karta nebo nálepka

Počet míst, kde se dá využít platby bezkontaktní platební kartou, stále roste. Velmi oblíbená není jen bezkontaktní platební karta, ale i bezkontaktní nálepka, jejímž prostřednictvím můžete bezkontaktní platby uskutečňovat. Nálepku můžete umístit na jakýkoli předmět, který máte stále u sebe – mobilní telefon, klíčenku, peněženku – fantazii se meze nekladou. Při platbě pak kartu nebo předmět přiložíte k označenému místu platebního terminálu. Aby se platba bezkontaktní platební kartou uskutečnila, musí být na pokladně otevřena placená transakce. Platba se strhne z vašeho účtu a transakce se ihned automaticky uzavře, takže nemůže být omylem opakována.

Vlastní bezkontaktní kartu si můžete prostřednictvím nálepky vytvořit prakticky z jakéhokoliv předmětu.

Bezkontaktní platební karta má ochranné prvky

Jako všechny platební karty obsahuje i bezkontaktní platební karta všechny standardní ochranné prvky, proto je její používání bezpečné. Není však chráněna proti nedbalosti uživatele. Ztratíte-li bezkontaktní platební kartu, musíte toto ihned nahlásit. Kontaktujte toho, kdo vám kartu vydal, a zařiďte její zablokování, aby nemohly proběhnout neoprávněné bezkontaktní platby (platby, u kterých není vyžadován PIN). Ideální je mít bezkontaktní platební kartu pojištěnou proti ztrátě a také proti zneužití, pak je majitel a jeho účet plně chráněn.

Jeden komentář: “Jaké výhody přináší bezkontaktní platební karta”

  1. Daniel

    Bezkontaktně platím a jsem spokojený, zejména s rychlostí. Jen bych doplnil jednu informaci. Pokud máte novou platební bezkontaktní kartu a chystáte se s ní poprvé zaplatit a bude to bezkontaktně, tak se příliš neděste, když to nepůjde. Pokud chcete provést svou první bezkontaktní platbu, je nejprve nutné provést jednu platbu klasicky přes čip. Tedy u mBank jsem to takto měl.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)