SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dnes již má drtivá většina z nás u některé z tuzemských bank zřízený běžný účet. A k běžnému účtu nám banka vydá platební kartu. Pozor – nezaměňovat s kartou kreditní! Platební karta slouží klientovi jako nástroj, jímž může obhospodařovat své finanční prostředky na běžném účtu. Může vybírat hotovost z bankomatu, může platit bezhotovostně nákup v obchodě nebo na internetu. Pro platební kartu používají banky také termín debetní karta.

Platnost platební karty

Vaše platební karta má vždy omezenou platnost, zpravidla se jedná o 3 roky. Údaj, kdy kartě končí její platnost, najdete vždy na lícní straně pod 16ti místným číslem karty. Datum je ve formátu MM/RR, tedy měsíc číslicí a poslední dvojčíslí letopočtu. Na kartě najdete tento údaj označen jako Expires End nebo Valid Thru. Platnost karty končí vždy poslední den v měsíci, například pokud máte uvedeno datum 08/14, platnost vaší karty vyprší 31. srpna 2014. Před tímto datem vám poštou přijde karta nová.

Výměna platební karty

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Na co si dát pozor a na co nezapomenout, pokud dostanete novou platební kartu. Společně s novou kartou bude v dopise od banky také detailní postup jak vaší novou kartu aktivovat. Tento postup se pro každou banku liší, postupujte tedy podle pokynů banky.

Společně s aktivací karty si můžete změnit také PIN.

Nyní máte kartu plně funkční. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme zkontrolovat nastavené limity. U nových karet se často stává, že je banka nastaví jinak, než jste je měli nastaveny u své původní staré karty. Mohou být tedy příliš vysoké nebo naopak příliš nízké. Jde například o limity pro výběr z bankomatu, pro platbu u obchodníků nebo pro platby na internetu. Nastavení limitů věnujte zvýšenou pozornost, pokud nevyužíváte internetové platby, nenastavujete si tento limit příliš vysoký.

Pokud dostanete novou bezkontaktní kartu (např. Visa payWave) je limit nastaven vždy na 500 korun. Při platbě vyšší částky bude již vyžadován PIN. Tento limit zatím bohužel měnit nelze.

Starou kartu deaktivujte a znehodnoťte

Poslední rada se týká vaší staré platební karty, tu nezapomeňte deaktivovat a znehodnotit. Deaktivaci provedete ve většině případů rychle a jednoduše prostřednictvím vašeho internetového bankovnictví. Znehodnocení pak nejlépe přestřižením přes čip a magnetický proužek. Přičemž ideální je kartu rozstříhat na více kusů a každý pak vyhodit do jiného odpadkového koše.

Jeden komentář: “Na co si dát pozor, když dostanete novou platební kartu”

  1. Tomáš

    Popravdě řečeno za limit u payWave jsem rád. I když dalo by se uvažovat také o omezení počtu výběru a případném individuálním nastavení limitu. Jedná se však o bezkontaktní technologií, takže když vám kartu někdo ukradne tak je s payWave jednodušší vás o peníze připravit. Raději jsem měl čipové karty.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)