SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Mnozí lidé zvažují, zda by si z nejrůznějších důvodů neměli otevřít účet v zahraničí. Důvodů k takovému kroku je několik. Majitel účtu v zahraničí má jednodušší přístup k financím v cizí měně, tedy především při placení v Evropské unii. I při placení kartou, vystavenou k zahraničnímu účtu, lze ušetřit oproti kartě k účtu vedenému v korunách. Navíc některé banky, především v Lucembursku, Belgii a Rakousku stále důsledně zachovávají bankovní tajemství. Neuvádějí majitele účtů, není nutná ohlašovací povinnost a zdanění úroků je odváděno státu centrálně. Poplatky u účtu nejsou skoro žádné nebo velmi mírné, záleží na bance a zemi, v které si budete chtít účet založit.

Účet v zahraničí není pro každého

Rozčiluje vás vaše banka, máte pocit, že neustále platíte nějaké nesmyslné poplatky, a uvažujete o tom, že byste přešli k zahraniční bance? Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Účet v zahraničí není pro každého, určitě se nevyplatí pro tuzemské platby. Naopak vlastnit účet v zahraničí je určitě výhodné pro toho, kdo v zahraničí bydlí nebo pracuje. Také v pohraničí není problém otevřít si účet, má to své výhody i pro ty, kteří do cizí země jezdí často a pravidelně nakupovat, platby a výběry z bankomatu pak mají v té zemi zdarma. Vyplní se internetový formulář, dodají ověřené doklady a účet je založen. Některé z pohraničních bank komunikují i v češtině.

Účet v zahraničí je výhodný zejména pro osoby, které v zahraničí dlouhodobě bydlí nebo pracují. Při jeho využívání se neobejdete bez dobré znalosti cizího jazyka.

Ve většině zemí je otevření bankovního účtu pro zahraniční zákazníky zdarma, ovšem pak mohou následovat poplatky. Platí se za správu a vedení účtu či doplňkové služby. Tyto poplatky se u jednotlivých bank a v jednotlivých zemích mohou značně lišit. Jiné poplatky, které znáte z českých bank, se v zahraničních bankách neplatí. Důležitá je také dohodnutá minimální výše zůstatku na účtu, pokud byste ji nedodržovali, mohly by vám poplatky narůstat nebo by byla omezena možnost operací na účtu.

Jak se účet zakládá

Pro založení účtu jsou nutné především tyto základní doklady:

  • dva doklady totožnosti
  • doklad, podle kterého lze ověřit adresu
  • bankovní reference
  • reference na budoucího klienta nebo životopis
  • může být požadováno potvrzení zaměstnavatele

Čeští občané se mohou občas setkat s problémy při otevírání účtu v zahraničí. I na tuto možnost je potřeba se připravit. Pokud si na účet nebudete nechávat posílat výplatu, počítejte s tím, že budete muset doložit přeložené potvrzení příjmu za poslední dva roky. Každá země má svá pravidla, např. v USA si bez čísla sociálního pojištění účet nezaložíte, jinde získá cizinec účet bez problémů. Liší se i přístup jednotlivých bank. Jde tedy o to, vybrat si správně svou budou banku. Výběr je široký, proto tento krok nepodceňujte a věnujte mu čas a náležitou pozornost.

Účet v zahraničí má své výhody

Pro účet v zahraničí hovoří několik velkých výhod. Především v případě častých cest do zahraničí výrazně ušetříte na poplatcích při výběrech a platbách kartou. Při správném výběru banky a země je založení účtu jednoduché a bez problémů ho můžete obsluhovat odkudkoliv díky elektronickému bankovnictví. Je dobré ovládat také jazyk dané země nebo mluvit perfektně anglicky, komunikace s úředníky je občas nutná. Ovládání účtu a správa jsou jednoduché a levné, poplatky minimální. Výrazně získat lze také například na zahraničních spořicích účtech.

Spoření v zahraničí

Pokud delší dobu pobýváte v zahraničí nebo chcete své úspory lépe zhodnotit, může být založení účtu v zahraničí zajímavou volbou. Založit si bankovní účet v zahraničí není v současnosti (ve většině případů stačí pár potřebných dokladů) nijak složité a výhody jasně převažují. V nabídce zahraničních bank lze velmi často najít spořící produkty s mnohem výhodnějším úročením, než u nás. Pozor ale na pojištění vkladů, pouze vklady u banky působící v Evropské unii jsou povinně pojištěny do 100 000 EUR. V ostatních případech je nutné se o pojištění nejdříve informovat, případně o jeho výši. Zjistěte si také, zda ČR má se zemí, kde si chcete účet založit, uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Pak budete platit daně z úroku pouze v jedné ze zemí, nikoli v obou.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)