SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

V uplynulých dnech oznámila energetická společnost ČEZ, že od 1. ledna příštího roku sníží svým zákazníkům cenu elektrické energie až o 20%. ČEZ je první z dodavatelů elektřiny, který oznámil snížení cen. Z pohledu konkurenčního boje očekáváme, že ani ostatní dodavatelé nezůstanou pozadu a půjdou s cenou dolů. Pražská energetika (PRE) nebo E.ON však snížení svých cen zatím neoznámili.

Proč elektřina zlevňuje

Dobrovolné zlevňování elektrické energie je v našich podmínkách poněkud nevídaný jev. Pojďme se tedy podívat, proč elektřina zlevňuje. Zásadní roli hraje cena elektrické energie na energetické burze, kde za necelé 3 roky spadla cena silové elektřiny z 58 EUR až na 35 EUR za 1 MWh.

Pokud budeme hledat také odpověď na otázku: Proč celosvětově zlevňuje silová elektřina? Vysvětlením bude útlum průmyslu na celém světě, dokonce i v Číně. A vlivem vysoké produkce a nízké poptávky cena silové energie klesla na ceny kolem 35 EUR za 1 MWh.

Z tohoto pohledu je zlevnění elektřiny také pro koncové odběratele, tedy podniky a domácnosti, zcela logické. Dokonce mohlo přijít i o několik měsíců dříve.

Kolik skutečně ušetříme?

Cena na energetické burze sice klesla téměř o 50%, ale dodavatelé se na taková čísla nedostanou. Důvodem je složení cílové ceny, kterou kromě ceny samotné energie tvoří i další poplatky.

Silová elektřina tvoří zhruba 45 procent celkové ceny pro zákazníka. Zbytek zahrnuje tzv. regulované složky jako poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

České domácnosti mohou díky poklesu cen elektřiny uspořit ročně až 20%, konkrétní částky se liší dle tarifů a spotřeby. Průměrná domácnost tak může uspořit 1 200 až 1 500 korun ročně. Navíc pro příští rok by měl klesnout také poplatek na obnovitelné zdroje.

Vyplatí se fixace cen?

Snížení cen se týká nových i stávajících zákazníků, ovšem s jednou podmínkou. Pro zákazníky, kteří si zafixovali ceny elektřiny již dříve, žádná sleva platit nebude. Pro ty bude platit cena sjednaná ve smlouvě, a to dalších několik let až do vypršení této smlouvy. Podat výpověď se těmto zákazníkům také nevyplatí, jelikož bývá spojena s finanční sankcí.

Pro dodavatele jsou garantované ceny výhodnější také kvůli snadnější kalkulaci, proto se snaží své zákazníky k těmto tarifům upsat. Aktuálně fixaci elektrické energie nedoporučujeme, minimálně ne za letošní ceny. Cena půjde určitě dolů. Pokud si však fixaci ceny chcete sjednat, vyčkejte do příštího roku, jistě ušetříte!

Jeden komentář: “Elektřina zlevňuje, kolik skutečně ušetříme”

  1. Jiří

    Při změně dodavatele si dejte pozor na fígl, který často a rádi používají, aby vás zlákali. Pokud přejdete k nim, tak vám nabídnou úsporu např. 10%, ale pozor jde o úsporu 10% z ceny silové elektřiny. Ve skutečnosti ušetříte cca pouze 4%. Pokud si toto neuvědomíte, můžete na změně distributora i prodělat.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)