SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Stojíte před rozhodnutím, jak financovat své bydlení a vybrali jste si hypotéku? Slýcháte stále, že vyřízení hypotéky je jednoduché a rychlé? Není se čeho bát, ale úplně jednoduché ani rychlé kompletní vyřízení hypotéky rozhodně není. Pokud vyřizujete hypotéku přes finančního poradce a váš finanční poradce je opravdu zkušený a solidní, může vám vyřízení hypotéky hodně ulehčit i zrychlit. A naopak, pokud je cílem poradce hlavně získání provize a na spokojenosti zákazníků mu příliš nezáleží, bude vyřízení hypotéky trvat poměrně dlouho.

Proč trvá vyřízení hypotéky déle

V rychlém vyřízení hypotéky brání především zákonné novinky, které se týkají práce katastru nemovitostí. Nově od 1.1.2014 nemůže katastr nemovitostí vyřídit návrh na zápis do katastru okamžitě, ale musí počkat na uplynutí zákonné lhůty 20 dní. Zápis do katastru nemovitostí a potvrzená smlouva jsou jednou z nezbytných náležitostí pro vyřízení hypotéky, a na něj si budete muset alespoň měsíc počkat. Může se také stát, že poskytovatel bude po Vás chtít další dodatečně doklady, které samotnou realizaci hypotéky a výplatu prostředků ještě zkomplikují a časově protáhnou.

Bonita klienta a doklady

Chcete-li vyřídit hypotéku v co nejkratším termínu, připravte si vše, co můžete, předem. Pokud nežádáte v bance, kde máte vedený účet, budete dokládat potvrzení příjmu. Také budete muset dodat potvrdit o zaměstnání na dobu neurčitou. Nesmíte mít záznam v registru dlužníků. Z nemovitosti, která bude použita jako zástava, musí být proveden odhad. Banky využívají služeb předem určených odhadců, může se tedy stát, že na odhadce budete muset určitou dobu čekat. Odhad navíc musí být o dost vyšší, než kolik potřebujte půjčit. Počítejte také s tím, že služby odhadce a také poplatek za vyřízení hypotéky budete muset zaplatit vy.

Dobu vyřízení hypotéky prodlužuje nejen nová zákonná lhůta 20 dní pro zápis do katastru nemovitostí, ale také např. dokládání příjmů či potvrzení o zaměstnání.

Pomoci může realitní kancelář nebo poradce

Vyřizujete-li pořízení nemovitosti přes realitní kancelář, budou vám její pracovníci nápomocni a s dokumenty vám pomohou. Stejně vám může být nápomocen finanční poradce. Za jeho služby nebudete platit, odmění ho banka nebo nebankovní společnost prostřednictvím provize. I tak je potřeba vše ověřovat a kontrolovat, hypotéka je závazek na velmi dlouhou dobu, jedná se o velkou částku a tak je nutno počítat s rozsáhlou administrativou. Hypotéku tak můžete vyřídit nejdříve za měsíc, většinou však vše trvá o něco déle.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)