SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Rok 2016 zaznamenal rekordní poptávku po nových bytech. Bohužel s ní rostla i cena. Jak na tom bude rok 2017? Developeři plánují i v letošním roce prodat 6 600 bytů, ale i tak bude poptávka převyšovat nabídku.

Nejhůře je na tom pražský trh, který by unesl daleko více prodaných bytů. Podle generálního sekretáře Asociace realitních kanceláří Jana Borůvky, by k uspokojení poptávky a k snížení růstu cen, bylo potřeba v Praze prodat až o několik tisíc bytů více. V čem je tedy problém? Nedostatek nových bytů je dán především komplikovaným procesem povolování staveb a také značnou opatrností úředníků, kteří vše zbytečně protahují. Ceny bytů v Praze díky vysoké poptávce stále rostou a na konci minulého roku se průměrná cena za m² dostala na úroveň 71 567 Kč.

Loňský rok prožíval také rekordní nárůst hypoték

Budoucnost se ale jeví ve víru drastických omezení. Česká národní banka se obává cenové bubliny na realitním trhu, a tak doporučila bankám neposkytovat oblíbené 100% hypotéky. Co to znamená v praxi? Banky nyní dávají hypotéky jen do výše 95 % hodnoty nemovitosti –  LTV.

Sazby hypoték

To však není zdaleka vše. Od 1. dubna začala platit ještě tvrdší pravidla. Nové úvěry se budou pohybovat jen do výše 90 % LTV a do segmentu 80 % až 90 % LTV spadne jen 15 % hypoték. A navíc, banky budou tyto hypotéky regulovat i cenou, resp. zdražením nebo produktovým omezením – bude požadována vyšší bonita. Důsledkem všech těchto kroků bude, že na hypotéku dosáhne stále méně lidí. Odborníci odhadují, že dojde až k 20% snížení objemu hypoték a většina zájemců o hypotéku bude muset pokrýt čtvrtinu nebo dokonce až třetinu ceny z vlastních zdrojů.

Společnost FINEP reaguje na poptávku nových bytů

FINEP patří k největším hráčům na českém trhu a v loňském roce jen jejich developerský projekt Prosek Park přinesl nové bydlení 288 rodinám. FINEP připravuje nabídku bytů i pro rok 2017. Svůj nový domov letos můžete najít v jedné z pěti pražských atraktivních lokalit; FINEP pro vás připravil velmi kvalitní byty v Britské čtvrti ve Stodůlkách, v Malém háji ve Štěrboholích, Nad přehradou v Hostivaři, v Harfa Parku ve Vysočanech a samozřejmě i v loňském roce velmi oblíbeném Prosek Parku.

Britská čtvrť ve Stodůlkách

Britská čtvrť ve Stodůlkách

Projekt Prosek Park na Praze 9

Projekt Prosek Park na Praze 9

Na letošní rok plánuje společnost FINEP i s výstavbou rezidenčních projektů v Praze 4 a 5 v lokalitách Barrandova a Hodkoviček. FINEP myslí také na nová opatření bank v oblasti zpřísnění hypoték a nabízí svým zákazníkům již ve standardní nabídce nejen koupi bytu do osobního vlastnictví, ale i družstevní bydlení, kdy nepotřebujte žádat o hypotéku.

Projekt Kaskády Barrandov

Projekt Kaskády Barrandov

Projekt Nad řekou v Hodkovičkách

Projekt Nad řekou v Hodkovičkách

Společnosti FINEP pro vás připravila také nové webové stránky. Naleznete zde konkrétní nabídky jednotlivých domů či bytů, včetně jejich dispozice, velikosti, orientace a také, často některými developery utajované, konkrétní ceny. Nejlepší ale bude, vyzkoušet si nový web na vlastní klik.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)