SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Tekoucí voda patří mezi základní komoditu v každé domácnosti, bereme ji jako samozřejmost. Jak moc je pro nás důležitá si často uvědomíme až v momentě, kdy dojde k havárii a dočasně neteče. Pokud taková výluka trvá delší čas, začínáme si uvědomovat vznikající problémy při vaření a osobní hygieně.

Průměrná spotřeba

Aktuální průzkumy ukazují, že průměrná spotřeba vody v domácnosti je zhruba 90 litrů na osobu a den. Zajímavé však je, že ještě před 20ti lety byla průměrná spotřeba téměř dvojnásobná. Co vedlo v tak relativně krátké době k tak výrazné úspoře? Vodou jsme začali šetřit sami a cíleně, ale vodou nám pomáhají „nevědomky“ šetřit také nové moderní spotřebiče.

Kde se dá s vodou ušetřit nejvíce

Začneme v koupelně, na osobní hygienu totiž dle statistik připadá až 70% denní spotřeby vody každé domácnosti. Na první pohled to může znít divně, že chceme s vodou šetřit na úkor osobní hygieny, ale není tomu tak. Osobní hygienu nemusíte vůbec zanedbávat, a přitom lze každý den několik litrů vody ušetřit, často totiž zbytečně plýtváme.

Nemalé množství vody lze ušetřit sprchováním. Sice jde o individuální případy, ale v průměru se při sprchování spotřebuje 3 krát méně vody oproti koupání v plně napuštěné vaně. Průměrná spotřeba vody při sprchování činí přibližně 50 litrů, do vany si však napouštíme litrů asi 200. Nutno podotknout, že jde o úsporu teplé vody, která je 4 krát až 5 krát dražší než voda studená.

Dalšího zbytečného plýtvání se dopouštíme při čištění zubů, když necháváme vodu téct proudem. Za jednu minutu tak zbytečně proteče do kanálu zhruba 10 litrů vody. Zavřít (nebo alespoň ztlumit) kohoutek přitom není nic složitého. Jde pouze o to, osvojit si správně tento každodenní rituál.

Myčka nádobí může spotřebovat až o 80% méně vody oproti ručnímu mytí.

S úsporou pomohou i nové spotřebiče

K velké úspoře vody lze dospět nákupem myčky na nádobí, a platí to dvojnásob, pokud máte ve zvyku mýt nádobí pod tekoucí vodou. Samozřejmě i zde musíte dodržovat určité optimální postupy, mezi které například patří, že myčku pouštíme, až je špinavým nádobím zcela zaplněna.

Obdobná situace jako u myčky nastává také u pračky. V dnešní době prádlo v ruce nepere snad nikdo, takže výměna současné funkční pračky jen kvůli spotřebě vody se nevyplatí. Ale pokud se právě poohlížíte po nové, zohledněte při výběru také další parametry kromě ceny a značky. Máme na mysli především velikost a s ní přímo související spotřebu vody. Některé modely navíc disponují přímo spořivým pracím programem.

2 komentáře: “Jak snížit účet za vodu”

  1. Jaromír Bednář

    Sprchujete se 10 minut?
    Pak je možné vaše náklady snížit třeba o 3650 Kč. Stačí obyčejnou sprchu vyměnit za úspornou, s venturiho efektem – Ecoxygen.
    http://jaromir-bednar.webnode.cz/produkty/sprchy-ecoxygen/

  2. Jaromír Bednář

    Používáte k ohřevu obyčejný elektrický bojler? Pak byste měli uvažovat o jeho výměně za ThermBoil, nebo jej modernizovat. To lze provést pomocí jednotky TERMBOX, spotřeba energie se tak sníží na 30%. Můžete ušetřit okolo 2000 Kč na osobu – pokud se myjete a teplou vodu používáte.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)