SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Účet za teplo patří v rodinném rozpočtu k nejvýraznějším položkám. Již jsme rozebírali možnosti a způsoby vytápění a hledali jsme optimální řešení pro dům nebo pro byt. Dnes vám chceme představit několik rad a typů jak snížit účet za vytápění o tisíce korun ročně.

Kudy nám utíká teplo a s ním i peníze

Pokud chceme za topení ušetřit, musíme nejprve zjistit, kudy nám teplo z bytu či domu uniká. První na ráně jsou okna. Jelikož dávají největší prostor pro únik tepla, doporučujeme stará okna vyměnit za nová. Jedná se sice o nákladnou investici, ale zaručeně se vám během několika let vrátí. Pokud na nová okna nemáte peníze, doporučujeme alespoň stará okna důkladně zaizolovat, případně vnitřní sklo vyměnit za izolační dvojsklo.

Značná část tepla nám uniká také skrze stěny. Zateplení domu pro letošní zimu již asi nestihnete, ale zvažte své finanční možnosti a zateplete svůj dům alespoň pro zimu příští. Investice je v tomto případě také poměrně veliká (orientačně asi 100 tisíc korun), ale jde o řešení, které vám vydrží do konce života.

Zateplením obvodových stěn lze ušetřit zhruba 30 procent tepla na vytápění.

Pokud bydlíte v panelovém bytě, je pochopitelné, že zateplení domu je věc kolektivního rozhodnutí. Ve svém bytě si však můžete zateplit alespoň strop, a to pomocí speciálních polystyrenových desek. Úspory na vytápění v tomto případě mohou činit až 15%.

Doporučená teplota

Značné finanční prostředky můžete ušetřit, pokud si nebudete doma zbytečné přetápět. Málokdo si totiž uvědomí, že v přetopené kuchyni roste také spotřeba například lednici. Uvádí se, že s každým stupněm, o který teplota okolí ledničky překračuje hranici 20°C, vzroste její spotřeba o zhruba 6 procent. Pokuste se tedy ve svém bytě udržovat doporučenou teplotu. Kolik stupňů Celsia by mělo v jednotlivých místnostech být, uvádíme v tabulce níže.

Místnost Doporučená teplota
Obývací pokoj 20 až 22°C
Dětský pokoj 22 až 24°C
Kuchyň 18 až 20°C
Chodba, předsíň, toaleta 12 až 17°C
Koupelna 20 až 24°C
Ložnice 14 až 18°C

Fungují i další tipy

Účinnost a efektivitu topení ovlivňují i další aspekty. Samozřejmostí je nezakrývat ani neblokovat radiátor, například nábytkem jako je pohovka nebo skříň. Pohovka nebo jakýkoli jiný nábytek by měl být umístěn aspoň půl metru od radiátoru.

Připomeneme také pravidlo správného větrání: krátce a intenzivně! Při krátkém větrání se vymění dostatečné množství vzduchu, ale nevychladnou zdi v místnosti, jejichž opětovné vyhřátí by vyžadovalo značné množství energie. V zimním období stačí okno otevřít párkrát za den a to maximálně na 5 minut.

Nevyplácí se také nechat byt zcela vychladnout. Pokud odjíždíte na víkend pryč, nastavte na termostatu teplotu alespoň na 15°C. Pokud tak neučiníte, riskujete při velkých mrazech nejen zamrznutí vodovodních trubek, ale také výskyt plísní. Navíc vytápění prochladlého až promrzlého bytu zabere mnohem více času a energie. Výsledná efektivita (úspora) je tak mnohem nižší.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)