SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Již několik let pozorujeme, že sazby u hypotéčních úvěrů klesají. Výjimkou nebyl ani rok 2014. Naopak ceny bytů se již pozvolna sunou zase vzhůru. I přesto však Češi chtějí bydlet a levné hypotéky jim k tomu pomáhají. Budou hypotéky levné i nadále?

Loňský rok byl v hypotékách druhý nejúspěšnější

Banky mají chuť poskytovat hypotéky, jejich marže i ceny zdrojů výrazně klesly. To loni přispělo k druhému nejvyššímu objemu poskytnutých hypoték a k poklesu úrokových sazeb až na průměrné hodnoty kolem 2,4% v závěru roku.

Nejnižší dosažitelné sazby dnes dokonce sahají po 1,7%, což při splatnosti 30 let dělá na milionové hypotéce měsíční splátku krásných 3 548 Kč.

Lidé, kteří dnes investují do vlastního bydlení, si těžko mohli vybrat lepší čas. Ceny bytů se stále drží pod cenami z předkrizových let, bude tomu však již rok, co nabraly vzestupný trend. Ceny rodinných domů a zejména ceny stavebních pozemků už předkrizové ceny překonaly.

Jaké novinky nás v hypotékách čekají letos?

Banky budou v roce 2015 lákat klienty zejména na nízké úrokové sazby. Vzhledem k již dnes nízkým maržím se pak banky budou pokoušet vydělat na souvisejících produktech – například na pojištění úvěru.

Dále očekáváme, že banky budou ve větší míře a za příznivějších podmínek nabízet klientům možnost mimořádných splátek. V této souvislosti se budou snažit získat co nejdříve konkurenční výhody oproti ostatním bankám. Nejpozději od jara příštího roku by totiž měla být do českého právního řádu implementována směrnice Evropské unie, díky které budou mít klienti snazší a levnější mimořádné splátky hypoték.

Nevyjasněnou otázkou bude osud 100% hypoték, jelikož Česká národní banka loni na podzim naznačila jejich chystané omezení. Ke konkrétním krokům však zatím nedošlo. A banky stoprocentní financování nadále umožňují a nabízejí.

Podmínky jednotlivých bank se i v letošním roce budou značně lišit, ač se to na první pohled nemusí zdát. Nejedná se totiž pouze o otázku úrokové sazby, ale zejména o vedlejší náklady spojené s hypotékou a o časovou náročnost vyřízení. Velké rozdíly budou i letos panovat také v šíři produktové škály – co vše mi vybraná banky umožní financovat a jaké mé příjmy bude schopna akceptovat.

O jaké hypotéky je dnes největší zájem?

Účelem úvěru je nejčastěji koupě bytu nebo rodinného domu, na druhém místě pak vlastní výstavba rodinného domu či refinancování stávající hypotéky. Díky nízkým úrokovým sazbám je dnes největší zájem o pětileté fixace. Oproti minulosti klienti více poptávají také sedmi a desetileté fixační období. U dlouhých fixací je však třeba pečlivě zvážit, jestli v budoucnosti neplánuji udělat mimořádnou splátku či jestli nebudu chtít nemovitost brzy prodat. Mimořádná splátka před koncem doby fixace totiž s sebou může přinést nemalý náklad v podobě sankce za předčasné splacení úvěru.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)