SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Nové inzeráty sleduji hned několikrát za den a to především na portálu sreality.cz. Sleduji však i nabídky konkrétních realitek, například rimrealit.cz, která se specializuje na Jižní město. Této realitce jsem psal i přímý dotaz na jeden byt, zajímala mě cena (která byla na vyžádání) a na jakou světovou stranu jsou orientovaná okna. Odpověď přišla více jak za týden, to mě docela překvapilo, čekal jsem pružnější reakci.

Šestý byt

Inzerát na prodej pěkného bytu v Hloubětíně se na internetu objevil ve čtvrtek v osm hodin ráno, okamžitě jsem volal makléři a chtěl si domluvit prohlídku. Ve hlase jsem cítil překvapení, asi jsem volal jako první, byt se tam musel objevit skutečně chvilku před mým telefonátem. V bytě zatím žije mladá rodina a prohlídku se tak podařilo domluvit až na další týden na úterý.

Jedná se zase o panelákové 2+kk s výměrou 42 metrů plus sklepní kójí. Jádro je po rekonstrukci, koupelna se spojena s WC, ale jako benefit je tady vana. Kuchyň je skoro symbolická, tím myslím, že je poměrně malá, v bytě je přímo asi metrová komora, kde mají současní majitelé umístěnou lednici, to aby jim právě nezabírala místo v malé kuchyni. Je to docela praktické, komora je totiž hned vedle. Jde o jiný typ bytu, než jsem měl možnost dosud vidět, dispozice je trochu jiná. Byt se však nachází v prvním patře, což je malé mínus, ale zdá se, že jde o klidnou část Prahy, a na metro je to asi 700 metrů.

Ústní a následná písemná rezervace

Byt se mi opravdu líbil, i samotný dům vypadal pěkně. Dům má pouze šest pater a je po kompletní rekonstrukci, tj. nová okna, zateplení, stoupačky. Vynikající je i cena a proto již na místě makléři sděluji, že to beru. Makléř mi stručně popsal, jak bude probíhat další postup a byt mi ústně rezervoval. Pro písemnou rezervaci budu však muset složit v hotovosti rezervační poplatek 90 tisíc, což je zároveň makléřova provize. Na dnešní dobu je trochu nestandartní požadovat tak vysokou částku v hotovosti, ale přistupuji na to.

Druhý den (středa) jsem dostal písemný návrh rezervační smlouvy, ke které jsem měl drobné připomínky, ty však byly zapracovány. Ve čtvrtek vyhledám bankomat a mířím znovu i s hotovostí do Hloubětína, kde společně s majitelem a makléřem podepisujeme trojstrannou rezervační smlouvu, byt mám tak rezervovaný na jeden a půl měsíce. Do této doby musím podepsat kupní smlouvu, jinak rezervační poplatek v celém rozsahu propadá.

Podpis rezervační smlouvy a složení rezervačního poplatku je již pověrně zavazující krok. Z vaší strany je odstoupení nebo vypovězení této smlouvy v drtivé většině případů spojeno s nemalou finanční sankcí. Konkrétní podmínky smlouvy a tudíž i finanční okolnosti jsou velmi individuální a mohou se lišit v i jednotlivých smlouvách téže realitní společnosti. Tento dokument se tedy v žádném případě nevyplatí podceňovat.

Dobré je si také uvědomit, že pokud rezervační smlouvu podepíšete (uzavřete) mimo obchodní prostory (tj. mimo prostor realitní kanceláře, např. v inzerovaném bytě), máte ze zákona právo na odstoupení bez udání důvodu, a to do 14ti dnů od podpisu. Je to totiž podobné jako u jakékoliv jiné smlouvy, kterou podepíšete tímto způsobem. Vyplívá to z nového občanského zákoníku. Makléře tímto krokem nejspíš nepotěšíte, ale právo na to máte.

Malá rekapitulace

Asi je nyní na místě uvést malou rekapitulaci bytů, které jsem při svém hledání nového bydlení navštívil a osobně si je prohlédl. Každý z nich měl své klady a zápory, které jsem snad dostatečně zmínil v předešlých dílech. I vybraný a zarezervovaný byt je určité kompromisní řešení, ale věřím, že jsem vybral dobře.

Byt číslo Velikost Cena v Kč Provize RK
1 2+kk a 43m 2 275 000 Cena včetně provize
2 2+kk a 43m 2 399 000 119 000 Kč
3 2+kk a 46m 2 500 000 Cena včetně provize
4 2+kk a 43m 1 900 000 Cena včetně provize
5 1+1+L a 57m 2 090 000 Cena včetně provize
6 2+kk a 42m 1 850 000 90 000 Kč

Nyní začne teprve ta pravá zábava – v poměrně napjatém termínu musím vyřídit hypotéku, ale prý se to dá stihnout. Mám s makléřem i ústní dohodu, že pokud by byl nějaký problém, tak lze rezervaci i lehce prodloužit, což je fajn. Pro prodávajícího je také lepší počkat týden navíc, než hledat nového kupce a čekat na peníze za prodej budu minimálně další měsíc, ale spíše dva.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)