SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Další pokračování našeho exkluzivního seriálu o koupi bytu v Praze.

Je třetí lednový týden, na Praze 4 se mi žádný byt nezamlouvá natolik, abych si domluvil prohlídku. Vyzpovídám proto bývalého kolegu, který zhruba 20 let bydlel na Praze 5. Tuto část Prahy prakticky neznám a chci se o ní dozvědět více. Mám na mysli zejména lokalitu kolem metra Nové Butovice, Hůrka, Lužiny, Luka. Kolega mi vybranou lokalitu doporučuje, jde prý o mnohem lepší prostředí, než na Jižním městě. Informace beru s rezervou, protože mi je jasné, že má k tomuto prostředí citový vztah. Nezbývá mi tedy, než se jet osobně přesvědčit.

Třetí byt

Na prohlídku třetího bytu jedu tedy na Hůrku. Byt se nachází 5 minut chůze od metra, bez problému tak docházím k domu, kde mě vyzvedává makléřka. Poví mi něco o okolí, kam na kolo, kam na nákup apod. Prostředí na mě působí příjemně a klidněji než třeba Opatov nebo Chodov. Zatím to vypadá dobře.

V inzerátu vypadal byt moc pěkně, šlo opět o 2+kk, ale tentokrát o výměře 46 metrů plus tří metrový sklep. Dům je pro rekonstrukci, do čtvrtého patra jedeme výtahem s bezpečnostními dveřmi, jde o takové to dvojité ruční zavírání, tomu moc nefandím, ale budiž. Byt se nachází na dlouhé chodbě s několika byty, nestihl jsem je spočítat, ale byli jsme zhruba uprostřed a minimálně 4 jsme minuly. Takže prostředí jako na internátu. Při prohlídce na mě byt skutečně působil větší než ty předešlé, a to byl také ještě zařízený. Jako zařízený se dokonce i prodával, kompletně kuchyně včetně lednice a mrazáku, a kompletně také obývací pokoj včetně starší sedačky, té bych se případně musel nějak zbavit.

Příliš vysoká cena

U inzerátu nebyla veřejně uvedená cena, tu mi sdělila až makléřka a činila dva a půl milionu. Cena byla včetně provize realitní společnosti, ale myslím, že je to velmi nadsazené. Za tyto peníze bych očekával velmi pečlivě zrekonstruovaný i byt. Zde byla pěkná asi jen ta kuchyň. V ložnici i předsíni bylo staré lino, koupelna sice měla zděné jádro, ale měla už také něco za sebou, což naznačují i poplatky za teplou vodu (viz tabula níže). Obecně se mi příliš nezdají vysoké poplatky. Na rekonstrukci domu si společenství vlastníků vzalo úvěr, s tím ale budu muset pravděpodobně počítat ve většině případů. Kromě fondu oprav se zde platí i položka Vandalismus a drobné opravy. Je poměrně zajímavé, že na to mají zvláštní položku, proč asi?

Byt se mi líbí především tím, že je větší, i ty pouhé 3 metry jsou skutečně znát, líbí se mi docela také prostředí a dopravní dostupnost, ale tím to asi končí. Pokud by byl za cenu kolem 2,2 milionu, možná bych o něm uvažoval. Takto musím makléřce sdělit, že zájem nemám.

Aby zde padl také nějaký konkrétní příklad měsíčních nákladů vyhledávaných bytů, uvádím výpis z evidenčního listu pro tento případ:

Název zálohy Částka v Kč
Fond oprav 928
Teplo 742
Teplá voda 1 015
Studená voda 292
Úklid společných prostor 50
Výtah 77
STA (Společná anténa) 30
Elektřina společných prostor 49
Odvoz odpadu 92
Pojistka 17
Správa 101
Ostatní služby 35
Ikon – mandátní smlouva 175
Kontroly, revize, odečty 21
Vandalismus a drobné opravy 52
Pohotovost 24
Celkem 3 700

Poplatky nezahrnují elektřinu, která se platí zvlášť přímo dodavateli. Myslím, že je v tomto výpisu trochu nestandartní, že je fond oprav doplněn ještě položkou vandalismus. Správa nemovitosti je dle mého názoru rozdělena dokonce na 3 položky: Správa, Ikon, Pohotovost.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)