SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

V další týdnu jsem stihl další prohlídky, dokonce i dva byty v jeden den. Ovšem pro koupi jsem se nerozhodl ani u jednoho. Jeden vypadal dle fotek obstojně, ale realita byla jiná a byt by si vyžádal velkou rekonstrukci. Další byl poměrně daleko od metra a s miniaturní ložnicí. Metry, co chyběly v ložnici, byly navíc v chodbě, která byla až nezvykle prostorná. Zkrátka neefektivní využití prostoru.

Co budu potřebovat k hypotéce

V uplynulém týdnu jsem se také vydal do banky. Chtěl jsem vědět, co mě čeká při vyřizování hypotéky, na co se můžu těšit, co nesmím podcenit, kolik to zabere času apod. Banky jsem navštívil dvě – ČSOB a mBank. U obou bank mám totiž i běžný účet, tak pro mě nebudu zcela anonymní zájemce. Znají mou finanční historii, tak mi to třeba i pomůže.

V obou případech jsem v bance strávil zhruba 30 minut. A v obou případech jsem dostal kalkulaci, která počítala se sazbou veřejně publikovanou na internetových stránkách. Marně jsem se tak domníval, že dostanu sazbu lepší. O té lze prý vyjednávat až později, až budu mít podepsanou kupní smlouvu na byt.

Lišil se však přístup obou bank, zejména co se týče pro mě důležitých informací. Zatímco v ČSOB tahali spíše informace ze mě, jako kde pracuji, kolik vydělávám, co a kde si chci kupovat. Tak v mBank jsem naopak dostával informace já. Co si mám pohlídat, co si ověřit, jaké dokumenty obstarat, kolik to bude stát apod.

Kalkulace z ČSOB mi přišla do mailu asi za 3 dny. Na to, že je to totožná sazba, kterou si můžu kdykoliv nasimulovat na jejich webové kalkulačce, mi to připadá docela dlouhá doba. V mBank jsem dostal desky a několik vytištěných podkladů – varianty s pojištěním, bez pojištění apod. Nejvíce si však cením Seznamu dokladů k poskytnutí účelového hypotéčního úvěru.

Doklady požadované k poskytnutí hypotéky

Dostal jsem seznam, který na třech stranách popisuje potřebné dokumenty. Ne každý musí nutně dodat všechny, záleží, jakou nemovitostí budete ručit a jaký je váš primární (případně vedlejší) zdroj příjmů. Uvedu zde zejména body, které mi pracovnice v bance zvýraznila a na které upozornila. Budou se totiž týkat pravděpodobně všech žadatelů o hypotéku.

1. Smlouva o budoucí kupní smlouvě nebo Kupní smlouva
2. Smlouva o úschově peněz
3. Doložení vlastních zdrojů
4. Žádost o hypotéční úvěr
5. Originál výpisu z katastru nemovitostí – nesmí být starší než 60 dnů
6. Odhad nemovitosti ne starší než 6 měsíců vyhotovený odhadcem ze seznamu banky
7. Od prodávajícího musíte získat také nabývací tituly k nemovitosti, např. kupní nebo dědická smlouva
8. Občanský průkaz + druhý doklad totožnosti
9. Potvrzení o příjmu – nesmí být starší než 30 dnů
10. Kompletní výpis z běžného účtu za poslední 3 kalendářní měsíce, kam je směřována mzda

Seznam je opravdu dlouhý, ale zůstal bych u těchto základní bodů, sice se mohou v jiné bance drobně lišit (třeba stáří dokumentů), ale principiálně po vás budou chtít totéž. Komplikace mohou nastat u bodu č.7. Určitě ne každý prodávající bude mít takový dokument k dispozici, ale jistě existuje řešení, jak to půjde i bez toho.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)