SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dnešní článek je druhým dílem našeho seriálu o koupi bytu. Náš externí redaktor v něm popisuje své reálné zkušenosti při nákupu bytu.

Je leden 2015 (druhý týden), konec minulého roku byl ve znamení pročítání desítek inzerátů. Některé jsem zavrhnul pár vteřin pro rozkliknutí, další po několika minutách, o dalších uvažujete možná i hodinu, ale pouze jeden mě zaujal natolik, že jsem si domluvil osobní prohlídku.

První byt

Jde o byt 2+kk o velikosti 43 metrů v osmém patře asi 10 minut chůze od metra Roztyly. Prohlídka byla na můj vkus poměrně rychlá, makléř mi věnoval necelých 20 minut a už před barákem čekal další zájemce. A těchto 20 minut uteklo neskutečně rychle, nestihl jsem se ani zeptat na vše, co jsem chtěl. Ale první prohlídky asi takové jsou. Makléř se mě ptá, kolik bytů jsem již viděl? Neříkám pravdu, že tento je první a mlžím, že ještě moc ne. Odpovídá, že to chce vidět tak 10 bytů, ale že měl i rekordmana, který mu tvrdil, že jich vyděl 68 a nevybral si. Trochu mě to vyděsilo. Absolvovat prohlídky i deseti bytů mi připadá hodně.

Proti samotnému bytu nemám větších připomínek, nějaké drobné mouchy má, ale to asi bude mít každý byt. Zděné jádro, WC zvlášť, sprchový kout (asi bych preferoval vanu), prakticky nová kuchyň, krásná šatní skříň v předsíni. Otazník je však u celkového stavu domu, nikoliv bytu. Dům má nový výtah a stoupačky, jinak nic. To znamená, že je potřeba udělat nová okna, zateplení, ale také společné prostory u vchodu do domu. Šlo by o dodatečné náklady, tj. zvýšený příspěvek do fondu oprav. Kolik má sdružení vlastníků naspořeno makléř neví a pro podrobnější informace je nutná schůzka s předsedou sdružení.

Druhý byt

V tom samém týdnu jsem stihl prohlídku ještě jednoho bytu, který byl velikostně prakticky totožný s tím prvním. Lokalita opět Jižní město, 5 minut chůze z metra Opatov. Makléř mi tentokrát věnoval více času, ale o koupi mě nepřesvědčil. Byt byl sice krásný, nově zrekonstruovaný, i budova byla již po kompletní rekonstrukci, ale toto všechno bylo také zahrnuto do ceny, která byla o 200 tisíc vyšší než v prvním případě. V inzerátu byla uvedena cena bez provize realitní kanceláři (a i tak byla už docela vysoká), když jsem se zeptal na celkovou sumu, kterou bych měl složit u notáře, měl jsem jasno, že to neklapne. Cena se navýšila o dalších 119 tisíc. Asi by se dalo něco usmlouvat, ale určitě ne tolik, abych na to kývnul. Navíc byt byl v prvním patře a z toho jsem neměl úplně dobrý pocit.

Měl jsem vyhlídnutý i další byt, ale k prohlídce jsem se bohužel nedostal. Sotva co se inzerát objevil na internetu, tak mě makléřka informovala, že právě podepisuje se zájemcem rezervační smlouvu. Na inzerát jsem reagoval jeden den po zveřejnění, dříve jsem se k němu nedostal. Pokud se vám tedy nějaký byt líbí (i cenově), chce to reagovat opravdu rychle. Pravděpodobně nebudete jediní zájemci, v Praze to platí dvojnásob.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)