SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Je nám velkým potěšením, že vás tímto článkem můžeme přivítat u prvního dílu našeho nového seriálu s názvem Koupě bytu. Seriál pro nás připravil externí redaktor, který v uplynulých měsících skutečně kupoval byt a podělí se s vámi se zkušenostmi, které během tohoto období nabyl. Tímto mu moc děkujeme a věříme, že se tento seriál setká u našich čtenářů s pozitivním ohlasem.

Byt v Praze

Již nějaký čas žiji a pracuji v Praze, aktuálně bydlím v podnájmu a uvědomuji si, že to již není optimální řešení mé bytové situace, a zcela jistě to není tzv. řešením napořád. Rozhodl jsem se proto pro nákup vlastního menšího bytu v Praze.

Je prosinec roku 2014 a začínám pročítat první inzeráty. Hledám v nabídkách především byty v dispozici 2+kk a 2+1. Lokalitu mám vybranou jen velmi hrubě, vím pouze, že nechci levý břeh Vltavy, a to především severní část, o jižní části by se dalo ještě uvažovat.

Pročítám zejména inzeráty na internetu, ale dívám se i do inzertních časopisů. Zatím tímto způsobem tak nějak vstřebávám cenovou hladinu, kterou budu muset akceptovat. Asi nikoho nepřekvapí, že to nejsou příjemná čísla, mluvíme totiž o Praze. V těchto případech jsou tedy dva miliony naprosto běžnou cenou a to ještě v té dolní hranici. Novostavby jsou třeba i dvakrát dražší.

Pročítám hlavní realitní weby jako jsou sreality.cz nebo reality.idnes.cz. Výhoda těchto serverů je, že máte na jednom místě nabídky prakticky všech realitních kanceláří. Nevýhodou je, že jeden a tentýž byt se zde může objevit třeba pětkrát, to v případech, kdy prodávající nemá s realitní kanceláří podepsanou exkluzivitu. Dívám se také přímo na weby samotných realitních kanceláří, tedy alespoň na ty větší a známější. Pročítám zároveň i nabídky na webu bezrealitky.cz.

Stanovení prvních preferencí

Zprvu se dívám skoro na vše. Myslím tím, inzeráty na byty v osobním i družstevním vlastnictví, inzeráty na byty v novostavbách, v cihlových domech i v panelácích. Poměrně rychle si ale tvořím nový filtr, nechci byt v družstevním vlastnictví a na novostavbu nemám dostatek financí, navíc jsou často v hůře dostupných lokalitách na okraji města.

Do oka mi padlo pár inzerátů, ale nezaujaly mě natolik, abych si domluvil prohlídku. Místo toho opět zužuji výběr. Zaměřuji se skoro výhradně na byty pro rekonstrukci, nechci mít po nákupu bytu další větší výdaje a starosti s rekonstrukcí. Takové byty jsou sice o poznání dražší, ale za samotnou rekonstrukci také něco zaplatíte a stojí vás navíc další čas a nervy.

Po přečtení desítek inzerátů na sobě pozoruji, že mě výrazně více zajímají byty v pěší dostupnosti na metro. Vytvořil jsem si tak podvědomě další filtr, navíc začínám preferovat již jednu konkrétnější byť docela velkou lokalitu – Jižní Město. Nejvíce mě tedy zajímají zrekonstruované panelákově byty se zděným jádrem v pěší dostupnosti na metro Roztyly, Chodov, Opatov nebo Háje. Zároveň se však vyhýbám bytům v blízkosti rušné silnice, bytům v přízemí, nelákají mě však ani byty v posledních patrech.

Jižní Město je mi sympatické asi z důvodu, že jsem tam krátkou dobu bydlel v podnájmu při studiích, kdy jsem neměl přidělené místo na koleji, a pobyt zde mi nevadil. Uvědomuji si však, že jde o ohromné sídliště, kde žije asi 80 tisíc obyvatel. Může to být však způsobené také tím, že vzhledem k velikosti této lokality je značná část inzerátů právě z této oblasti a jen se mi více vrývá do podvědomí.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)