SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Náš seriál se pomalu blíží ke konci. Dnešní díl bude dílem předposledním. Po podpisech kupní a depozitní smlouvy je dalším nezbytným krokem pro koupi mého bytu návštěva banky a vyřízení hypotéčního úvěru. Nečekám zde žádné komplikace, protože jsem si prakticky vše vyjednal předem. Ovšem i tak se může objevit nečekaný problém, který celou záležitost s převodem nemovitosti zbrzdí nebo dokonce zastaví.

Žádost o hypotéční úvěr

Jelikož mám nyní k dispozici všechny potřebné dokumenty (které jsme si představily již ve čtvrtém díle), mířím do banky a žádám o hypotéku. Nakonec jsem si pro financování svého bydlení zvolil mBank.

Zde čekejte ze strany banky relativně vstřícný přístup, znáte to, když ptáčka lapají, hezky mu zpívají. Ale co naděláte, peníze na byt potřebuje půjčit většina z nás. A naštěstí doba přeje nízkým úrokovým sazbám.

Banka si ode mě bere veškeré dokumenty a ověřuje si je. Úrokovou sazbu domlouváme totožnou s tou, která je veřejně dostupná na internetových stránkách banky. Nejsem pro banku žádným VIP klientem, výše úvěru spadá do širšího průměru, takže není ani extra důvod vyjednávat a sjednávat výhodnější podmínky. Možná za pár let při refinancování. Ale i tak je sazba poměrně dobrá, a ve srovnání třeba se situací před 5ti lety doslova luxusní. S fixací na 3 roky dostávám úrok 2,19%. Nutno podotknout, že se jedná o variantu bez pojištění úvěru. S pojištěním lze získat úrok již od 1,84%, ale poplatek za pojištění tuto sazbu v reálu výrazně navýší (i přes zmíněných 2,19%). Věřím, že mi pojištění chybět nebude, podmínky pro plnění jsou totiž poměrné přísné (o tom možná někdy příště). Připojištění hypotéky hodnotím tedy jako zbytečnost a vyhozené peníze.

Dokumenty mám kompletní, žádost je podána. Schvalovací proces prý bude trvat zhruba 10 dní. Poté budu informován, zda hypotéku dostanu nebo ne. Pokud ano, budou peníze zaslány přímo do advokátní úschovy dle depozitní smlouvy. Následně zašlu také svou část z naspořených prostředků.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí

Mé čekání je u konce, hypotéka je schválena a celá částka kupní ceny je teď v advokátní úschově. Nyní se kupní smlouva s návrhem na vklad do katastru nemovitostí zanese na Katastrální úřad, o to se stará realitní makléř. O všem jsem ale informován prostřednictvím emailu a SMS.

Po přijetí návrhu běží 20denní lhůta, během které nesmí katastrální úřad povolit vklad (dle § 18 odst. 1 zákona č. 256/2013 Sb.). Na nemovitosti je jakási plomba a tato ochranná lhůta slouží k tomu, aby současný majitel mohl podat případnou námitku, aby nebyl proveden přepis vlastnického práva na jinou osobu bez jeho vědomí. Pokud v této lhůtě námitku nevznese, je to bráno jako souhlas a vklad do katastru je potvrzen. O tom, že je na nemovitost podán návrh na změnu vlastnického práva, je současný majitel informován doporučeným dopisem.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)