30 Červenec
Možnosti financování vlastního bydlení
Posledně jsme se zamýšleli nad otázkou, zda zvolit podnájem nebo vlastní bydlení. Dnes pokročíme o kousek dál a představíme si možnosti jak vlastní bydlení financovat. Bydlet ve svém je sen asi každého z nás, má ale každý z nás možnost vlastní bydlení ufinancovat? Probereme nejrozšířenější formy financování, jakými jsou stavební spoření a hypotéční úvěr. Současně zdůrazníme pasáže k zamyšlení.
Stavební spoření
Stavební spoření je nejvýhodnější volba, která se vám aktuálně nabízí. Své finanční prostředky zde zhodnocujete výrazně lépe než u klasických spořících účtů, termínovaných vkladů nebo běžných účtů. Kromě roční úrokové sazby, která může dosahovat i 5%, máte při pravidelných platbách nárok také na státní příspěvek ve výši až 3000 Kč ročně. Roční zhodnocení vašich vkladů tak může přesáhnout i 7%.
Další výhodou je možnost čerpat úvěr (případně překlenovací úvěr), a to až do výše cílové částky vašeho stavebního spoření, například jeden milion korun. Na takový úvěr získáte od stavební spořitelny výhodnější úrokovou sazbu než u klasického úvěru od banky. Za optimálních podmínek můžete dosáhnout na úrokovou sazbu již od 4% p.a.
Hypotéční úvěr
Získat vlastní bydlení za pomoci hypotéky je relativně snadné, ovšem velmi nákladné. Pokud se tak chcete vyhnout případnému exekučnímu řízení a dalším nepříjemnostem, je potřeba vše důkladně promyslet, případně prokonzultovat s finančním poradcem, který vám nabídne nejlepší řešení.
Pokud se pro hypotéku nakonec rozhodnete, je potřeba dodržet několik základních podmínek. První z nich je uzavření vhodného pojištění, některá jsou povinná, jiná dobrovolná. Doporučujeme uzavřít i některou z variant pojištění proti neschopnosti splácet. Druhou, možná podstatnější, je držet si stále dostatečnou finanční rezervu, alespoň 3 měsíční platy. V případě ztráty zaměstnání pro vás každý plat stranou znamená měsíc času. Tři měsíce je dostatečně dlouhá doba pro získání nové práce, pokud se vám nepodaří nalézt nové zaměstnání ani za tuto dobu, jistě oceníte již zmíněné pojištění proti neschopnosti splácet.
O pojištění hypotéky by měl určitě přemýšlet každý, kdo se považuje za živitele rodiny a jehož příjmy se mohou náhle snížit.
Závěrem uvedeme jeden ilustrativní příklad:
Pan Novák si vzal hypotéční úvěr 1,5 milionu korun na dům. Splatnost úvěru byla sjednána na 17 let s měsíční splátkou 8334 Kč. Pan Novák však na 1 měsíc onemocněl, přičemž mu vypadl (snížil se) pravidelný příjem. Z odložených peněz zaplatil splátku a vrátil se do práce, ze které ho zaměstnavatel propustil pro nadbytečnost s nárokem na 3 měsíční odstupné. Půjčku splácí pátým rokem, nyní je bez zaměstnání, ovšem má k dispozici finanční 6ti měsíční rezervou. I po šesti měsících je stále bez zaměstnání, proto využil pan Novák pojištění proti neschopnosti splácet, které mu poskytlo další měsíc času, aby si našel práci. Na trhu práce se uplatnil, získal výhodné místo a půjčku po 12 letech předčasně splatil.
Mohlo by vás zajímat:
Rubriky: Bydlení
Štítky: hypotéka, stavební spoření
Publikováno: 30. července 2013