SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Otázku, nad kterou se dnes zamyslíme, řeší značná část dospělé populace. Tématem bude bydlení, a to vlastní nebo nájemní. Dnešní doba je značně nejistá, že nemůžeme vědět, zda se na své pracovní pozici udržíme alespoň 10 let (což je minimální doba splácení hypotéky), nebo zda již zítra nebudeme mezi nezaměstnanými. I ze zmíněných důvodů je rozhodnutí, jakou formu bydlení zvolíme, zásadní. A hned v úvodu si musíme uvědomit, že jde také o rozhodnutí dlouhodobé, které je nutné důkladně promyslet. Shrneme si všechny klady a zápory obou variant, rozebereme dané možnosti a přidáme naše doporučení – na kolik procent danou variantu preferujeme.

Vlastní bydlení

Výhody vlastního bydlení jsou nasnadě. V prvé řadě vás napadne, že nemusíte každý měsíc platit mnohdy až nehorázné sumy formou nájemného. Důležitým prvkem je ale také jistota a pocit bezpečí, že vás nikdo ze dne na den nevyhodí na ulici. Vlastní bydlení můžete také chápat jako potencionální zdroj příjmu. Pokud volný byt nebo dům nevyužíváme, můžeme jej pronajmout a získat tak pravidelný měsíční příjem. V neposlední řadě jde o investici, kterou zajistíte bydlení i svým dětem.

Nevýhodou je možná zvýšená finanční náročnost z pohledu provozu. Máme na mysli drobné opravy, ale i případné náročné či rozsáhlé rekonstrukce. To jsou však pouze ojedinělé případy, ale o to jsou nákladnější. Nicméně obecně se uvádí, že pokud si pořídíte novostavbu, zhruba 5 let na ní nebudete muset provádět žádné opravy (samozřejmě také záleží, jak se ke svému majetku budete chovat).

Zmínili jsme provozní finanční náročnost, což je ovšem zlomek oproti nákladům pořizovacím. Pokud si chcete pořídit nový dům, musíte počítat s cenou v řádech milionům. Záleží na lokalitě a velikosti pozemku i samotného domu. Lokalita má výrazný vliv i na cenu bytů. Za jeden milion můžete pořídit slušný panelový byt kategorie 3+1 v okresním městě na severu Čech nebo malou garsonku na okraji Prahy.

Vlastní bydlení považujeme za jednu z nejlepších investic, která ovšem není pro každého.

Doporučení uvedeme v několika variantách, a to podle toho kolik finančních prostředků (procentuálně) máte pro koupi nebo kompletní výstavbu k dispozici.

1) Jsem schopen krýt 100% pořizovacích nákladů: Zde není moc nad čím uvažovat, na 100% doporučujeme vlastní bydlení.

2) Pořizovací náklady jsem schopen krýt z 75%, ale mám dostatečný příjem: Tuto variantu doporučujeme z 90%. Jsou zde určitá rizika, ale nejsou velká.

3) Pořizovací náklady jsem schopen krýt z 50%, ale mám dostatečný příjem: Situace je obdobná jako v předchozí variantě, doporučujeme z 80%.

4) Pořizovací náklady jsem schopen krýt z 25%, ale mám dostatečný příjem: Zde doporučení již výrazně snižujeme, ale stále na 60% doporučujeme.

Pokud jste aktuálně schopni krýt pořizovaní náklady méně než 25%, tak vám pořízení vlastní nemovitosti příliš nedoporučujeme. Naše doporučení se pohybuje na hranici 50%. V tomto případě zkuste také zauvažovat o výhodném pronájmu. Konkrétní doporučení lze dát jen velmi těžko, protože jde vždy o individuální přístup. Záleží především na výši vašich příjmů.

V druhém díle rozebereme výhody a nevýhody nájemního bydlení.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)