SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Pokud v současné době kupujete byt či dům, jistě pečlivě sledujete události kolem uvažovaného zrušení daně z nabytí nemovitosti, která aktuálně činí 4 procenta a platí ji kupující.

Zruší se daň z nabytí nemovitosti?

Konečně rozhodnutí nepřineslo ani včerejší jednání vlády. Ministři mají stále na programu důležitější body k jednání, jako je finanční podpora rodin, živnostníků, malých podniků apod. Začínají také sestavovat plán na uvolňování opatření omezující šíření koronaviru.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se týká minority obyvatel, proto bude řešena později. Nejbližší možný termín s novými informace bude zřejmě pátek 17.4.2020, kdy paní ministryně Alena Schillerová představí svůj návrh Národní ekonomické radě vlády (NERV).

Co k možnému zrušení daně z nabytí nemovitosti víme již nyní

Případně zrušení této daně bude pravděpodobně spojeno také se zrušením daňových odpočtů u hypotéčních úvěrů. Ovšem pouze u nových smluv. Zjednodušeně řešeno jde o nastavení jisté spravedlnosti. Kdo tuto daň v minulosti zaplatil, bude si moci dále uplatňovat daňové odpočty u své hypotéky. Staré smlouvy tímto dotčeny tedy nebudou. Ty nové však ano. Kdo tuto daň již platit nebude, nebude si moci uplatňovat ani daňové odpočty.

Na včerejší tiskové konferenci paní ministryně sdělila, že v rámci strany (včetně pana premiéra) panuje na tuto problematiku shoda. Nutná je však shoda na celé vládní úrovni, tj. i s koaličním partnerem ČSSD.

Ministryně Schillerová se také zmínila o tom, že případné zrušení daně z nabytí nemovitosti se bude týkat řady případů i zpětně. Poplatník daně má totiž na zaplacení stanovenou lhůtu 3 měsíce od vkladu na katastr. Dotčeny tak mohou být i případy, kdy došlo k vkladu na katastr již v lednu nebo dokonce v prosinci. Umožněna bude pravděpodobně také možnost požádat o vrácení této daně, pokud ji někdo již zaplatil a bude se jej zrušení týkat.

Pro zrušení daně z nabytí nemovitosti je také opozice, ta ovšem kritizuje současné rušení daňových odpočtů.

Nezanedbatelným faktem je také skutečnost, že se tato daň týká prakticky jen fyzických osob. Firmy si totiž často nemovitosti prodávají tím způsobem, že si převedou obchodní podíl. Tím povinnost zaplatiti tuto daň obejdou.

Co zrušení daně z nabytí nemovitosti způsobí?

Aktuální situace, kdy panuje značná nejistota, způsobuje pouze to, že prakticky zamrznul realitní trh. Jen málokdo si nyní koupí byt. Většina zájemců vyčkává, co nastane, protože cítí možnost na koupi bytu ušetřit statisíce korun. Což je logické.

Následné případné schválení určitě zlevní celkové náklady na pořízení bytu či domu. Zda bude ale klesat i cena nemovitostí obecně se nyní říci nedá. Situace bude hodně individuální dle lokalit.

Bude klesat cena nemovitostí?

Cena nemovitostí může klesat v regionech, kde koronavirová infekce zasáhla ekonomicky většinu podniků. Typickým příkladem můžou být lázeňská města. V Karlových Varech pracuje prakticky polovina obyvatel v lázeňství. Některé hotely již nyní oznamují propouštění a uzavírání provozů minimálně na rok. Zde mohou ceny nemovitostí klesat, a to i výrazně. Bude zde vysoká nezaměstnanost.

Co způsobí koronavirus s cenami nemovitostí v Praze je otázka. Na jednu stranu je zde dle odhadů asi 13 tisíc volných bytů, které byly pronajímány přes AirBnB a nyní nemají klienty. Budou se jich majitelé ve velkém zbavovat? Nebo budou doufat, že se situace rychle vrátí do normálu?

Na druhé straně může nyní ve stavebnictví chybět personál. Zemi z důvodu koronavirové infekce opustili statisíce ukrajinských dělníků, kteří ve většině případů pracovali na stavbách. Tento nedostatek lidí může nové stavby prodražit, ale také prodloužit termíny dokončení. To vše může mít zásadní vliv na ceny nemovitostí.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)