SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Jak již bývá zvykem, přelom roku je vždy spojen nejen s bujarými oslavami, ale velmi často také s celou řadou změn. My si dnes představíme legislativní změny, které z pohledu financí ovlivní naše rodinné rozpočty v roce 2015.

1. Druhá snížená sazba DPH

Od 1. ledna se objeví nová sazba DPH. Kromě základní sazby 21% a snížené 15%, přibude ještě druhá snížená 10%. Do té budou patřit knihy, léky a nenahraditelná dětská výživa. Tato změna je sice pozitivní, ale již nyní celá řada obchodníků přiznává, že žádné velké zlevňování nechystají.

2. Vyšší minimální mzda

Od ledna se zvýší také výše minimální mzdy, a to o 700 Kč. V současné době je to 8 500 korun, od Nového roku bude minimální mzda 9 200 Kč za měsíc nebo 55 korun za hodinu.
Minimální mzda se naposledy zvyšovala v srpnu 2013 za vlády Jiřího Rusnoka.

3. Končí poplatky u lékaře a v lékárnách

V novém roce již nebudeme mít povinnost platit za návštěvu lékaře ani za recept v lékárnách třicetikorunový poplatek. Jediná platba, která zůstává i nadále v platnosti, je poplatek 90 Kč za ošetření na pohotovosti.

4. Vyšší daňové slevy na děti

Příští rok se zvýší daňové slevy na druhé a další dítě. Letos je sleva na každé dítě 1 117 korun, příští rok bude na první dítě stejné, na druhé 1 317 korun, na třetí a další 1 417 korun. Snad tento krok podpoří v Česku klesající porodnost.

5. Daňové zvýhodnění u životního pojištění

Zde dochází ke zpřísnění a mění se podmínky daňového zvýhodnění pro životní pojištění. Pokud si i v dalších letech budete chtít toto daňové zvýhodnění uplatnit, budete muset uzavřít dodatek ke smlouvě, ve kterém se zavážete, že nebudete provádět výběry vložených prostředků.

6. Obnoví se sleva pro pracující důchodce

Vrací se znovu nárok na slevu na dani pro pracující důchodce. Ročně si budou moci od základu daně odečíst 24 840 korun (tj. 2 070 korun měsíčně).

7. Daňová úleva za školkovné

Novinkou mezi daňovými slevami je využití úlevy za umístění dítěte ve školce. Tuto slevu si může rodič odečíst již při vyúčtování daní za letošní rok. Může si však odečíst pouze školné, nikoliv výdaje na stravu. Maximální výše úlevy je do výše minimální mzdy stanovené na začátku roku. Za rok 2014 si tak může jeden z rodičů snížit daně o 8 500 Kč, v roce 2015 pak o 9 200 korun.

8. Větší limit pro přivýdělek

Další změna se týká samostatné výdělečné činnosti. Pokud tato činnost tvoří vedlejší příjem, bude se jí příští rok týkat vyšší limit, do něhož se nemusí platit sociální pojištění. Pro rok 2015 bude tento limit 63 865 korun ročního hrubého zisku.

9. Vyšší limit pro přiznání porodného

Na porodné bude mít příští rok nárok více rodin. Limit pro přiznání se zvýší na 2,7 násobek životního minima. Porodné se nově také bude vztahovat i na druhé dítě. Doufejme, že i tato změna pomůže zvýšit porodnost.

10. Snížený paušál pro živnostníky

Končíme však špatnou zprávou pro živnostníky, ti si příští rok budou moct v rámci daňového paušálu odečíst méně. Místo současných 80 procent nově budou moci uplatňovat jen 60 procent a to jen do příjmu dvou milionů korun.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)