SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Je tu opět přelom roku a s ním je již tradičně spojena řada nejen finančních novinek. A které to letos budou? Pojďme si je představit.

Minimální mzda

Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny (mzdy) za práci v pracovněprávním vztahu. V současné době se její výše upravuje směrem nahoru poměrně často. Od ledna 2016 se zvýší na 9900 Kč (z původních 9800 korun).

Poplatky na zelenou energii

Poplatek na obnovitelné zdroje (tzv. zelenou energii) již nebudeme platit za spotřebované množství elektřiny, ale podle hodnoty hlavního jističe. Běžný občan by neměl zaznamenat výrazný rozdíl, ušetří spíše jen firmy s velkou spotřebou elektrické energie.

Zdraží cigarety

Běžná krabička cigaret zdraží o tři až čtyři koruny. Důvodem je zvýšení spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků. Vyšší daň se tak bude týkat i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření včetně surového tabáku.

Mimořádný příspěvek k důchodu

Naši penzisté dostanou ke svému důchodu mimořádný finanční příspěvek, v únoru dostanou jednorázově vyplaceno 1200 Kč. Samotná valorizace důchodu bude činit pouze 40 korun.

Končí druhý důchodový pilíř

Definitivně skončí druhý pilíř důchodového spoření, který v roce 2013 prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS). Do druhého pilíře vstoupilo celkem 85 tisíc lidí, peníze by měli dostat zpět nejpozději do ledna 2017.

Daňový odpočet u penzijního připojištění

U penzijního připojištění se státním příspěvkem dochází k vylepšení jeho podmínek. V daňovém přiznání si bude moci účastník odečíst od základu daně až 24 tisíc korun ročně místo dosavadních 12 tisíc.

Daňové zvýhodnění na děti

V letošním roce si mírně polepší také rodiny se dvěma dětmi, v ročním zúčtování daně za rok 2016 si budou moci uplatnit vyšší slevu na druhé dítě. Daňové zvýhodnění vzroste z dosavadních 15804 korun na 17004 korun.

U třetího a dalšího dítěte vzroste toto daňové zvýhodnění z dosavadních 17004 korun na 20604 korun.

DPH u nemovitostí

Od ledna začíná platit rozšíření přenesené daňové povinnosti DPH na dodání nemovité věci. Dosud DPH z prodeje nemovitosti platil prodávající. Kupující tedy původnímu majiteli zaplatil jak kupní cenu nemovitosti, tak i DPH, jejíž odpočet mu následně vracel finanční úřad. Od Nového roku DPH z prodeje nemovitosti odvádí kupující, který zároveň uplatní nárok na odpočet daně.

Vyšší daně pro hazard

Hazardní hry budou v roce 2016 zdaněny vyšší sazbou. Místo dosavadních 20 procent budou loterie zdaněny 23 procenty, pro hrací automaty bude nově sazba 28 procent. Zvýší se i denní poplatek za hrací automat, místo dosavadních 55 Kč se bude platit 80 korun.

Zálohy pro živnostníky

Živnostníkům a drobným podnikatelům se zvyšují minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Z kapsy budou muset za rok 2016 vytáhnout o 660 korun více.

Kontrolní hlášení

Povinnost firem i podnikatelů podávat kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH) je asi nejvýznamnější novinkou v oblasti daní. Celkově se opatření dotkne zhruba 550 tisíc plátců DPH. Spolu s tím rovněž musí všichni plátci DPH začít podávat přiznání elektronicky, dosud existující výjimka pro fyzické osoby totiž přestane platit. Plátci DPH budou muset podávat kontrolní hlášení každý měsíc. První hlášení tak budou muset podat do 25. února 2016.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)