SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Uplatňujete daňová zvýhodnění ke svému životnímu pojištění? Pak byste měli vědět, že od roku 2015 dochází k zásadním změnám při uplatňování těchto výhod. Novinka může být pro mnohé pojištěnce nepříjemná – nebudou si již moci vložené finance vybírat formou mimořádného výběru. Daňové výhody bude mít jen ten, kdo si prostředky spoří pro dobu důchodového věku. Pokud klient nebude peníze vybírat, může dále využívat odpočet až 12 000 Kč zaplaceného pojištění od daňového základu.

Zvýhodněno je dlouhodobé pojištění

Důvodem této zásadní změny je především to, že dříve nebyly v nabídce pojišťoven pojistné produkty, které by umožnily výběr peněz již v průběhu smlouvy. V současnosti umožňuje výběry z uspořených financí naprostá většina uzavíraných smluv. Proto došlo ke zpřísnění zákona, protože daňové zvýhodnění bylo zamýšleno právě pro dlouhodobé vytváření finančních rezerv. Tuto změnu daňového zvýhodnění podpořila i naprostá většina pojišťoven.

Jak změna smlouvy probíhá

Jak zjistíte, zda u vaší smlouvy dojde ke změně? Sami nemusíte dělat nic. Pojišťovna vás bude kontaktovat a navrhne vám změnu tak, abyste mohli daňové výhody využívat i nadále. Rozhodnete se, zda budete pokračovat v uplatňování daňových výhod nebo zda si vyberete zachování možnosti mimořádných výběrů. Tím však o daňové výhody přijdete. Pojišťovny budou jednat i se zaměstnavateli, kteří jejich klientům na pojištění přispívají. Určitě si dobře prostudujte materiál, který od své pojišťovny dostanete. Zde je popsán přesný postup pro obě varianty.

Pozor na nepoctivé finanční poradce

V souvislosti s těmito změnami se vyskytují i finanční poradci, kteří svým klientům radí změny smlouvy. Na těchto změnách však lidé mohou prodělat. Úprava zákona nevede k tomu, aby bylo nutno zásadním způsobem smlouvy měnit nebo je dokonce rušit. Pojišťovny obesílají klienty dopisy s podrobným vysvětlením změn a důsledků, které z těchto změn vyplývají. Pokud vás váš finanční poradce nutí k rušení smluv a uzavírání nových, měli byste se poradit ještě s nezávislým odborníkem, abyste se zbytečně nepřipravili o část financí.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)