SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dnešním dnem (tj. 1.11.2013) nabývá platnosti nový zákon, který definitivně ruší sKarty. Končí tak kontroverzní projekt Nečasovy vlády, který měl uspořit miliony. Ve skutečnosti je však výrazně ztrátový. Životnost tohoto ambiciózního projektu tak můžeme počítat v pouhých měsících.

Jak bude probíhat výplata sociálních dávek

Lidé, kteří sKartu vůbec nepoužívají, nebo jim sociální dávky chodí na běžný účet, se nemusí o nic starat. Zrušení sKaret se jich prakticky nedotkne.

Pokud však sKartu aktivně využíváte, tj. platíte s ní v obchodě, případně vybíráte z bankomatu, musíte svému Úřadu práce nahlásit, jakým způsobem chcete dávky nově dostávat. Učinit tak musíte nejpozději do 31.1.2014. Peníze si můžete nechat posílat na běžný účet nebo klasickou složenkou. Oznámení o způsobu vyplácení stačí Úřadu práce doručit písemně nebo prostřednictvím webového formuláře na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

V období od 5. do 25. listopadu pošle Úřad práce ČR informativní dopis všem svým klientům, kteří sKartu vlastní, s vysvětlením, jak dále postupovat.

Zbylé peníze, které nyní na sKartě máte, budete mít k dispozici až do dubna 2014. Do této doby si je můžete vybírat z bankomatu nebo na pobočkách České spořitelny. Po tomto datu již budete muset navštívit pouze pobočku České spořitelny.

Zrušením sKaret nastávají další komplikace zdravotně postiženým občanům, kteří kartu používali také jako průkaz ZTP. Ti budou muset na úřad zajít osobně a zařídit si výměnu průkazu.

Základní fakta o sKartě:
– Karta byla vydána v červenci 2012
– K dnešnímu dni kartu vlastní 277 505 lidí
– Karta bude funkční nejdéle do dubna 2014
– Náklady na zavedení karty dosáhly více jak 82 milionů korun
– Náklady na zrušení karty přesáhnou 5 milionů korun


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)