27 Červen
Jak se vyhnout exekuci
Odpověď na otázku: „Jak se vyhnout exekuci?“ by mohla být velmi stručná a jednoduchá: „Nedlužit.“ Ale tak jednoduché to není. Dlužit totiž můžete často i nevědomky, nedopatřením nebo omylem. A pokud si myslíte, že k exekuci nemůže dojít, protože pravidelně přebíráte poštu a v případě, že byste něco dlužili, byste byli vyzvání k úhradě, nemusí tomu být vždy tak.
Může se stát, že z nějakého důvodu k vám výzva nedorazí, soud vás odsoudí i v nepřítomnosti a rozsudek bude doručen náhradním způsobem. Vy pak zjistíte, že jste odsouzenými dlužníky, až když na vaše dveře zaklepe exekutor. K takové souhře náhod naštěstí nedochází často. Exekuce se provádějí nejvíce u lidí, kteří o problémech věděli a neřešili je!
Exekuci lze předejít
Je možné exekuci předejít a celému procesu se vyhnout? Jedinou možností je postavit se k problému čelem. Ideální je řešit situaci hned, když zjistíte, že nebudete schopni dostát svým závazkům. Vstupte do jednání s věřiteli a snažte se vyjednat změnu splátkového režimu, odklad splátek nebo prodloužení splátkového období a snížení splátek. Většina věřitelů vám vyjde vstříc, i pro ně je jednodušší se dohodnout, samotný proces exekuce může být nákladnější a zdlouhavý. Čím později začnete vzniklou situaci řešit, tím obtížnější bude dohoda. Je potřeba dopředu si promyslet, jaké řešení je ještě ve vašich možnostech a přijít s návrhem. Rozhodně se nezavazujte k něčemu, co nebudete moci splnit. Tím byste v očích věřitelů ztratili důvěryhodnost a exekuci byste nezabránili.
Nejhorší je nečinnost
Tím nejhorším, co můžete udělat, je nic neřešit a tvářit se, že se nic neděje. Nejen, že se exekuci nevyhnete, ale budete platit mnohem více, než jste původně dlužili, protože budete muset uhradit i vzniklé náklady a poplatky. Jste-li si jisti, že nic nedlužíte a máte na to doklady, budete se muset bránit. Před soudem musí vaše provinění dokázat žalobce a vy budete mít možnost se hájit. O tuto možnost však přijdete, když budete ignorovat došlou poštu a obsílky. Soudce pak rozhodne bez vaší účasti a necháte-li rozsudek nabýt právní moci, už se nebudete moci odvolat. Navíc pak nebudete vědět přesně, za co a k čemu jste odsouzeni a výkon exekuce vás může dokonale překvapit. Zákonem je totiž dáno, že dlužník se o exekuci dovídá jako poslední (což má své logické vysvětlení, aby dlužník neměl čas svůj majetek skrýt nebo převést na jinou osobu).
Co je možno udělat ještě před výkonem exekuce
Pokud jste dlužník a skutečně jste vlastní nedbalostí nebo chybným rozhodnutím nepředešli nařízení exekuce a chtěli byste skutečnému výkonu exekuce zabránit, budete muset zaplatit. Jestliže platbu stihnete ještě před doručením soudního usnesení o nařízení exekuce, můžete trochu ušetřit – nebudete muset hradit náklady na exekuci. Jak postupovat, když jste se dozvěděli o exekuci?
- sežeňte dlužnou sumu
- zajděte na oprávněný exekutorský úřad
- nahlaste, že jdete dobrovolně uhradit dluh
- ušetřete část nákladů na exekuci a část odměny exekutora
Než podstoupit výkon exekuce, raději si potřebné finance půjčte. Je to levnější, než pokud přijdete o majetek řízeným a nevýhodným prodejem, a ušetříte si i nemalou ostudu v místě bydliště i v zaměstnání.
Mohlo by vás zajímat:
Rubriky: Legislativa
Štítky: dluh, exekuce, soud
Publikováno: 27. června 2014
10. července 2014 | 12:46
Dobrý den, stala se mi tato nemilá příhoda, která skončila exekucí na plat.
Měla jsem uzavřené životní pojištění, po čase jsem jej ale změnila na výhodnější na doporučení pojišťovací poradkyně a to staré ukončila. Bylo zaplacené až do skončení výpovědí a jako bezdlužné škončilo. Po necelém roce mi přišla na plat exekuce ve výši 11.876,-Kč + 500,- dluh za to ukončené pojištění. Žádný upomínkový dopis na moji adresu, tj. adresu uvedenou v ps mi nepřišel. Na můj dotaz mi bylo sděleno, že mi byl zaslán dopis na adresu města ve kterém bydlím, protože tam mám nyní trvalé bydliště a ne na adresu ze smlouvy, přestože tu mám pořád jako kontaktní a na té adrese žiji. O upomínce jsem tedy nevěděla, skončila na městském úřadě bez doručení na moji nynější adresu. Jednalo se o dopis z pojišťovny, asi že za předčasně skončenou smlouvu životního pojištění mi naúčtovali poplatek 500,-kč a ten nebyl uhrazen, neboť to pojišťovna poslala na jinou adresu, než byla ve smlouvě uvedena. A po půl roce nezaplacení to předali na soud, který beze mne rozhodl o exekuci na plat a nyní mám obstavený účet. Postup pojišťovny mi vadí, neboť mne řádně neinformovala, tuším že dle jejich směrnice měla poslat nejprve upomínku a to 2x, a potom vymáhat. Vadí mi to také proto, že jsem jejich dlouhodobým klientem, nové životní pojištění v dvojnásobné výši mám také u nich, rovněž pojištění na dům i auto! A nyní oni na mne exekuci pro 500 Kč a ještě dopis zaslaný na špatnou adresu? Nejvíce mi ale vadí ten zápis, který takto na moje jméno vznikl. A také mi není příjemná exekuce na plat, mám skvělé zaměstnání a tím přijdu o spoustu bonusů a výhod!!! Jsem přesvědčena, že pojišťovna pochybila a nedodržela správný postup ohledně upomínání. Kdyby ano, tak bych 500 Kč bez problémů zaplatila, nikdy jsem nebyla ve finanční tísni. Měla jsem za to, že poplatek 500 Kč za předčasné skončení smlouvy si nebudou účtovat, protože jak mě tvrdila pojišťovací poradkyně, která mi obratem uzavřela to nové a 2x tak drahé, jednalo se o zánik smlouvy náhradou za nové pojištění. S kým mám nyní jednat a žádat o nápravu? Jak postupovat ohledně tím způsobeného zbytečného záznamu? Vše jsem ihned v hotovosti po zjištění exekuce uhradila, ale účet je stále do výše částky blokovaný. Mám žalovat pojišťovnu o náhradu za vzniklé potíže??? Děkuji moc za odbornou pomoc. Z.M.
Edit admin:
Exekuční příkaz je rozhodnutím soudu a ten již nezměníte. Pokud jste však přesvědčena, že je na Vás uvalena exekuce neprávem, můžete podat žalobu na pojišťovnu a žádat úhradu škody. Osobně si ale myslím, že pojišťovna bude mít toto právně ošetřeno a neuspějete. Neznám však podmínky smluv, tj. kam a kolikrát se musí upomínky zasílat.
Osobně bych „poděkoval“ finanční poradkyni a informoval jí o tom, jaké potíže Vám způsobila. Také bych se spojil s pojišťovnou a situaci jí vysvětlil, tj. že máte již dluh zaplacen, že jste dlouholetou a bezproblémovou klientkou, že šlo pouze o nedopatření, a zda mohou zvážit nějakou kompenzaci. Pokud Vám nenabídnou řešení k Vaší spokojenosti, hledal bych novou pojišťovnu. Na trhu jich je dostatek. Nemusíte smlouvy ukončovat předčasně, některé stačí vypovědět (pro ztrátu důvěry), jiné neprodlužovat, aby Vám nevznikly další sankce. A nebojte se také pojišťovně udělat pořádnou „reklamu“, ať už zveřejněním konkrétní pojišťovny zde nebo zasláním Vaší zkušenosti třeba na web vadne.cz.