SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Je možné, aby se vám stalo, že si nebudete moci vyzvednout peníze ze svého účtu, protože bude zablokovaný, budete mít sníženou mzdu na minimum a zjistíte, že u vašeho bytu je zajištěný zámek a vy se tam nedostanete? V případě, že byste si sjednali půjčky a úvěry, přestali je splácet, ignorovali upomínky a nepřebírali poštu, mohli byste takovou situaci zažít. Pokud totiž nebudete splácet a s věřitelem jednat, může soud nařídit exekuci na váš majetek.

Mějte svou finanční situaci pod kontrolou

Veďte si důkladnou evidenci svých výdajů! Máte-li hypotéku, půjčky, spotřebitelské úvěry nebo jiné dluhy, veďte si přehled splátek. Stejně si kontrolujte pravidelné platby. I když máte nastavená inkasa nebo trvalé příkazy, vyplatí se zkontrolovat, zda všechny platby včas odešly. Také na mimořádné platby, např. za pokuty a podobně, byste neměli zapomínat. Pozor také na to, když někomu ručíte za jeho závazky – i zde byste si měli alespoň občas zkontrolovat, jak splácení probíhá. Opozdíte-li se se splátkami nebo vůbec neplatíte, můžete očekávat problémy a dojít až k exekuci, která váš původní závazek značně prodraží.

Finanční problémy neignorujte

Finanční problémy většinou nepřijdou náhle, to jen v případě nečekané ztráty zaměstnání nebo onemocnění. Většinou se dají vyřešit smírnou cestou, pokud je ovšem začnete řešit včas, nejlépe s předstihem. Tvářit se, že žádné problémy nejsou, neotvírat nebo nepřebírat dopisy od věřitelů – to je ta nejlepší cesta, jak se ocitnout v exekuci. Takřka všichni dlužníci, kteří skončili v exekuci, mají na této situaci lví podíl. Výjimek je opravdu málo. Nenechte se zlákat nabídkami výhodných půjček a úvěrů, žijte tak, aby vaše požadavky odpovídaly vaší finanční situaci. Cesta k exekuci je snadná, náhrada zabavených věcí a náprava poškozené pověsti je mnohem horší. Nezapomeňte, že exekuce může zničit život celé rodině.

Exekuce postihne i vaše blízké

Exekuce zasáhne nejen samotného dlužníka, ale i jeho rodinu a další blízké osoby. Exekutor má právo zabavit vše, o čem se domnívá, že dlužníkovi patří, a vše co dlužník užívá nebo patří k bytu, ve kterém dlužník bydlí. Pokud bude dlužník tvrdit, že tyto věci patří někomu jinému, budou to tyto osoby muset prokázat a také podat vylučovací žalobu k příslušnému soudu. Dlužník může být vyzván k prohlášení o majetku. Pokud zde uvede nepravdivé údaje, musí počítat s trestněprávními postihy. Jestliže dluh vznikl v době trvání manželství, vztahuje se na veškerý majetek ze společného jmění manželů. Ani rozvod nikoho dluhů nezbaví. Při vypořádání majetku nesmí být omezena práva věřitelů, takže se dělí nejen majetek, ale i závazky. Proto se dlužník může s exekutorem setkat i tam, kde by ho nečekal, a navíc dluhy se i dědí. Exekuce tak postihne mnohem větší okruh osob, než jen samotného dlužníka.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)