SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Máte nemovitost nebo jste si nějakou novou pořídili a čekáte na složenku k zaplacení daně? Tu byste měli obdržet během května a nejpozději do 2. června příslušný obnos zaplatit. Složenky rozesílá Finanční správa, pokud by se blížil konec měsíce a vy jste ještě nic neobdrželi, kontaktujte příslušný finanční úřad. Platili jste dosud daň z nemovitosti a na složence je označení daň z nemovitých věcí? Nic se neděje, pouze se změnil název daně, vše ostatní však zůstalo při starém.

Příklad platby

Připomeňme, že nižší částku daně (do 5 000 Kč) musíte zaplatit celou, vyšší částky lze zaplatit i ve dvou splátkách.

Uvedeme si krátký případ, který situaci lépe ilustruje: Finanční správa vám vyměřila daň ve výši 5 020 Kč, přijdou vám tak v jedné obálce dvě poštovní složenky na shodnou částku 2 510 Kč. Jednu musíte zaplatit do 2.6.2014 a druhou do 1.12.2014. Případně můžete zaplatit celou částku také do 2.6.2014.

Vše důležité k platbě daně

Poštou jste sice dostali složenku, ale to rozhodně neznamená, že daň musíte uhradit právě tímto způsobem. Většina plátců využívá bezhotovostní platbu z účtu, zde je pouze potřeba změnit číslo konstantního symbolu na 1148. Samozřejmě lze zaplatit i v hotovosti v pokladně příslušného finančního úřadu. Máte pocit, že částka, kterou máte zaplatit, je jiná, než ta, kterou jste platili dříve nebo kterou jste si v daňovém přiznání spočítali? Mohlo samozřejmě dojít ke změnám při výpočtu výše daně (změna místního koeficientu), takže pokud máte nějaké pochyby, obraťte se na svého správce daně. Jeho název a adresu a také celkovou částku k zaplacení najdete na části složenky, kterou je před zaplacením nutno oddělit.

Pozor na dodržení termínu platby

Daň z nemovitých věcí má být zaplacena vždy do konce května, vyjde-li tento termín na víkend, patřičně se prodlužuje, letos tedy na pondělí 2. června. Pokud byste v termínu nezaplatili, můžete očekávat sankce. Úrok z prodlení je počítán od pátého pracovního dne od opožděné platby a počítá se za každý jednotlivý pracovní den. Úrok z prodlení je stanoven zákonem a informuje o něm daňový řád. Pokud úrok z prodlení u daně z věcí nemovitých není vyšší než 200 Kč, nemusíte pokutu platit. Nespoléhejte však na to, že byste se omlouvali tím, že jste nedostali složenku, vaší povinností je postarat se o zaplacení daně sami.

Máte více nemovitostí v různých krajích?

Platba za všechny nemovitosti, které vlastníte v rámci jednoho kraje, vám bude sloučena do jedné částky. Jsou-li vaše nemovitosti v různých krajích, obdržíte složenky za každý kraj v jedné společné obálce. Na oddělitelné části složenky najdete částku, ve které mohou být zahrnuty i případné nedoplatky na dani.

Jste nervózní, protože ostatní ve vašem okolí již složenky obdrželi a vy stále čekáte? Finanční správa složenky rozesílá postupně a rozhodně ne podle abecedy, mějte tedy ještě trpělivost. Poslední složenky dorazí určitě do 23. května, takže daň z věcí nemovitých stihnete pohodlně zaplatit včas.

Jeden komentář: “Termín zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží”

  1. Jiří

    Složenka mi přišla minutý týden a zaplatil jsem jí bankovním příkazem přes své internetové bankovnictví. Do formuláře jsem opsal vše ze složenky včetně konstantního symbolu 1149. V článku uvádíte, že jsem měl uvést 1148. Je to velký problém? Děkuji.

    Edit admin:
    O velký problém se nejedná, pokud máte dobře vyplněný variabilní symbol (odpovídá rodnému číslu), tak platba v pořádku dojde. Pro příště si ale zkuste zapamatovat, že při bezhotovostní platbě se uvádí konstantní symbol 1148.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)