SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Odpovědí „Ano.“ na otázku „Vezmeš si mě?“ začíná koloběh náročných příprav. Přichystat svatbu není snadná ani levná záležitost. I když přemýšlení o výdajích, které se svatbou nastanou, není nijak romantické, nelze se mu vyhnout. I menší svatba jen pro ty nejbližší vyjde na částku kolem 15 tisíc, zamýšlíte-li velikou svatbu pro širší příbuzenstvo a známé, částka se může vyšplhat i přes 100 tisíc korun. Proto si svatbu naplánujte tak, abyste potřebnou částku ušetřili a nemuseli se kvůli svatbě zadlužit.

Plánováním a včasnou přípravou lze ušetřit

Pokud si svatbu důkladně naplánujete a vše promyslíte dopředu, můžete výdaje výrazně snížit. Jako první věc se dohodněte na tom, jak velká by měla být svatba, jaké jsou vaše představy o průběhu a kolik jste ochotni na svatbu vydat. Budou-li se na financování podílet rodiče, je potřeba základní věci prodebatovat také s nimi. Stanovte si přibližný počet hostů a určete místo konání obřadu. Pokud si totiž zvolíte jiné místo než tradiční úřad, budete si muset zajistit termín a zaplatit poplatky. Dalším velkým výdajem jsou prstýnky a svatební šaty. Šaty pro nevěstu i ženicha si lze vypůjčit, částky za zapůjčení se pohybují řádově v tisících korun. Samozřejmě je možno pořídit šaty nové nebo šité na míru, zde je nutno počítat s výdajem od 10 tisíc korun výše.

Největší výdaje bývají na pohoštění

S největší platbou počítejte za pohoštění. Záleží samozřejmě na tom, zda si objednáte tradiční svatební hostinu v restauraci nebo hotelu a spojíte ji i s možností přespání hostů nebo zda se rozhodnete zajistit pohoštění vlastními silami. Oblíbené je například grilování a švédské stoly, ale i tak není konečná částka zanedbatelná.

Specifikem svatební hostiny často bývá způsob platby za alkoholické nápoje. Kvalitní značkový alkohol může hostinu značně prodražit. Pravidla konzumace je proto nutné stanovit předem.

Ohrozit váš rozpočet může také platba za pití. Situaci lze vyřešit tak, že se s obsluhujícím personálem dohodnete na tom, že do určité výše účtu bude pití zdarma, poté číšníci oznámí, že dále si hosté budou za nápoje platit sami. Popřípadě je možno dopředu oznámit, že platíte nealko, pivo a víno, a jiné nápoje si bude muset každý objednat a také zaplatit sám. Falešný stud zde není na místě, rozumní hosté situaci jistě pochopí.

Vždy si nechte finanční rezervu

Až budete sestavovat finanční rozpočet, rozhodně si nechte i menší rezervu, protože svatební rozpočet můžete lehce překročit. Je potřeba zařídit a zajistit velké množství věcí, na něco se jistě zapomene a jiné věci budou za vyšší cenu nebo sami vyberete jinou, dražší variantu.
Představu o cenách si můžete udělat při návštěvě nejrůznějších internetových stránek, můžete zapojit rodinné příslušníky, přátele i známé, a získat tak některé předměty nebo služby výhodněji. V každém případě si sestavte seznam priorit, a pokud by vám finance nevycházely, nepořizujte to, co opravdu není nutné. S rozumným plánováním se dá i velká svatba pořídit tak, aby vám na ni zbyly jen krásné vzpomínky a aby vás finančně nezruinovala.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)