SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Již jsme se zde před časem zmiňovali o výhodách nákupu přes internet, v dalším článku jsme však také upozorňovali na to, jaké má tato forma nákupu nevýhody a jaká přináší rizika. Je zřejmé, že vše má své mouchy, i online nakupování na internetu. Hlavním problémem je neserióznost některých obchodníků, a s tímto problémem vám může pomoci ne příliš známá, ale přitom snadno dostupná bankovní služba chargeback neboli zpětná platba.

Co je chargeback

Chargeback je bankovní služba, která vzešla z iniciativy Evropského spotřebitelského centra a nyní ji poskytují prakticky všechny (a nejen evropské) banky. Jedná se o bankovní nástroj, který umožňuje spotřebitelům za určitých podmínek získat peníze za uskutečněnou platbu u nedodaného zboží zpět. Výhoda této služby spočívá v tom, že se nemusíte dohadovat a tahat peníze z nepoctivého obchodníka, peníze vám vrátí přímo vaše banka.

Jaké jsou podmínky pro zpětnou platbu

Základní podmínkou pro získání peněz zpět v případě nedodaného zboží či služby je online nákup zaplacený platební kartou. Legislativně je nástroj zpětné platby upraven především pro tzv. neautorizované transakce (bez zadání PIN), které proběhly bez vědomí majitele karty. O zpětnou platbu však lze požádat také v případech, kdy obchodník upírá spotřebiteli právo na odstoupení od smlouvy či nemůže dostát svým závazkům (nedodá objednané zboží). Službu tedy nelze uplatnit v případech, kdy jste za službu nebo zboží zaplatili hotovostí nebo bankovním převodem.

Příkladem může být situace zákazníků zkrachovalé letecké společnosti. Cestující, kteří uhradili letenky platební kartou, obdrželi své peníze zpět. Ti, kteří letenky platili v hotovosti nebo bankovním převodem, takové štěstí neměli.

Pravidla pro chargeback

Pravidla pro chargeback jsou definovaná karetními asociacemi Visa a MasterCard a platí celosvětově. Platební kartu u nás vlastní drtivá většina dospělé populace, ale jen mizivá část z nich zná podmínky pro chargeback, nebo o tomto nástroji nikdy neslyšeli. Lidé si často neuvědomují, že platba kartou automaticky nese také garanci banky na vrácení peněz. O zpětnou platbu však musíte sami svou banku požádat. Žádost podejte co nejdříve a podložte ji také příslušnými dokumenty.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)