SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Nakupování vánočních dárků je pro někoho radost, pro jiného starost. Dlouhé hodiny přemýšlíme, co by tomu druhému udělalo radost, nebo co koupit potřebuje. Občas se trefíme přesně do černého, jindy zase střelíme absolutně vedle. Co ale koupit abychom druhého neurazili? Říká se, že když muž dostane od ženy deodorant (nebo antiperspirant), že mu tím také naznačuje, že by ho měl používat častěji.

Sledujte aktuální trendy

Jistě se shodneme, že dárky se nejlépe kupují dětem. Jsou bezprostřední a bez ostychu vám prozradí, co si přejí. Pokud jsou menší, tak svá přání s vámi společně sepíšou jako dopis pro Ježíška. A je už jen na vás jaká konkrétní přání jim splníte a co skutečně pod vánočním stromečkem najdou.

U starších dětí aktuální trendy ani sledovat nemusíte, jak již bylo zmíněno, sami si řeknou, co by rádi. Navíc jsou v obraze, co právě letí, často mnohem lépe než vy. Zde vzniká spíše problém s financemi. Již děti na základní škole mají často tak finančně náročná přání, že jim drtivá většina rodičů není schopna vyhovět.

Aktuální trendy se však sledovat vyplatí, mohou vás v nákupech inspirovat. Koupí módního doplňku, jako je například šála nebo aktuálně šátek, uděláte obdarovanému jistě radost a finančně vás takový dárek příliš nevysaje.

Jak to ale vypadá v praxi

Různé průzkumy ukazují, že velmi často ani nedokážeme druhým odpovědět, co si k Vánocům přejeme. Konkrétní odpověď není schopno dát 75% žen a 60% mužů. Na přímý dotaz proto slýcháme jako odpověď věty typu:

Nic nekupuj, já už ani nic nepotřebuji. Hlavně abychom byli všichni zdraví.

Možná právě proto daruje velká část lidí vánoční dárek ve formě poukazu nebo voucheru. Jde o kompromisní řešení, pokud nechcete dotyčnému věnovat přímo peníze. Zejména v předvánočním období není problém dárkový poukaz zakoupit. Menší obchodníci je svým zákazníkům nabízejí pouze v předvánočním čase. Ale některá obchodní centra a velké obchodní řetězce je mají ve své nabídce celoročně.

Každoročně vede elektronika

Není žádným velkým překvapením, že každé Vánoce má mezi dárky silné zastoupení elektronika. Jinak tomu dle průzkumů nebude ani letos. Zatím co v minulých letech vedli chytré mobilní telefony a notebooky, letos to budou tablety a čtečky elektronických knih. Ovšem nezapomínáme ani na knihy klasické, které mají ve většině rodin také své pevné místo. A to je dobře. Kniha k Vánocům patří asi stejně jako pohádky.

Jeden komentář: “Co bude hitem letošních Vánoc”

  1. Jakub

    Ať už koupíte k Vánocům cokoliv, zabalte to do bílého balícího papíru. Bílá totiž opticky zvětšuje, dotyčný tak bude mít dojem, že dostal větší dárek 🙂


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)