SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Do Vánoc zbývá už jen několik málo týdnů, a každý z nás dobře vím, jak rychle utečou. Nezadržitelně se tak blíží období plné stresu a nákupní horečky. Každoroční průzkumy ukazují, že většina Čechů nechává nákup vánočních dárků až na poslední chvíli, tj. dárky nakupují jen několik dní před Štědrým dnem. Ale i 24. prosince jsou v dopoledních hodinách obchodní centra plná lidí. Zkusme to letos změnit a nakupte dárky pro své nejbližší včas a ještě v relativním klidu. Možná i ušetříte nějakou korunu.

Tržby českých e-shopů každoročně rostou a není to jen důsledek vánočních nákupů. Češi si prostě na nákupy po internetu zvykli a objevili jeho výhody. Nakupují takto nejen elektroniku, drogerii a kosmetiku, ale v poslední době také oblečení a potraviny. Díky tomu můžeme tržby českých e-shopů počítat v miliardách.

Výhody nákupu v elektronickém obchodě

Proč obliba internetového nakupování každoročně roste, se pokusíme vysvětlit prostřednictvím shrnutí hlavních výhod nakupování v e-shopech:

1) Veliký výběr
V internetových obchodech je zboží nabízeno s mnohem širším výběrem, ať už jde o velikosti nebo barevnou škálu. Pokud si nevyberete v jednom obchodě, můžete velmi snadno (prakticky jedním klikem) navštívit obchod další, kde je sortiment ještě širší a zboží tam bude přesně podle vašich představ.

Sílu internetu oceníte především v momentě, kdy budete shánět určitý specifický předmět (např. náhradní díl do starého auta), který se v kamenném obchodě ve vašem okolí koupit nedá. Na internetu funguje i řada vyhledávačů, které disponují řadou filtrů a nalezení i velmi specifického předmětu vám maximálně usnadní. Jedním takovým je například portál Zboží.cz.

2) Úspora peněz
Zboží v internetových obchodech bývá často o několik procent levnější než v běžných kamenných obchodech. Důvodem jsou nižší provozní náklady, neboť provozovatel obchodu nemusí hradit drahý nájem například v obchodním centru.

3) Úspora času
Jak již bylo zmíněno v bodu č. 1, obchod můžete na počítači změnit jedním klikem, což s sebou nese také výraznou časovou úsporu. Zboží si tam můžete vybrat v klidu vašeho domova, vše si důkladně promyslet bez nátlaku prodejce. Snadno se ke svému výběru vracet a zboží (i z různých obchodů) snadno porovnávat dle vybraných parametrů.

4) Zboží můžete vrátit
Na internetové obchody myslí také občanský zákoník, který nakupujícím přidělil jednu výraznou výhodu. Zboží zakoupené v e-shopu můžete do 14 dnů vrátit. A to za plnou cenu a bez udání důvodu. Některé obchodu tuto lhůtu samy dobrovolně prodlužují i na 30 dnů.

Jako na celém internetu, i v internetových nákupech na vás mohou číhat určitá rizika. O těch si však povíme až příštím díle nazvaném: Jaká jsou rizika vánočních nákupů na internetu?


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)