SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dnes se podíváme na téma, které s rostoucí ekonomikou nabírá na popularitě. Dle statistik aukčních síní každoročně rostou celkové investované finanční prostředky do umění. Roste i počet artefaktů prodaných nad jeden milion korun. Tradičně se největšímu zájmu těší obrazy.

Například Ročenka Art+ shrnující rok 2015 uvádí následující data. V loňském roce se v České republice prodalo na aukcích 10 tisíc uměleckých děl, za která sběratelé utratili 926 miliónů korun. Což je zhruba o 70 milionů více než v roce 2014.

Zájem byl zejména o zakladatele českého moderního umění. Nejdražším dílem se stalo Pařížské zátiší Emila Filly z roku 1914, které bylo koncem listopadu na aukci prodáno (včetně aukčních poplatků) za 16,32 miliónu Kč.

Emil Filla se v top 10 nejdražších obrazů roku 2015 objevil hned čtyřikrát. Vedle něj se za částky kolem 10 milionů prodaly také obrazy od Bohumila Kubišty, Antonína Procházky, Mikuláše Medka a Jana Zrzavého.

Internetové aukce obrazů

Z výše uvedených částek jste mohli nabýt dojmu, že investice do umění je pouze pro horních deset tisíc. Omyl. V aukcích se prodávají obrazy i od méně známých autorů, které lze koupit za desítky tisíc. Jejich cena se však často během pouhých několika let i zdvojnásobí.

Takovéto obrazy najdete většinou v internetových aukcích, kde je nabídka mnohem širší než v aukčních síních. Nicméně i tak si lze dražené dílo osobně prohlédnout. V drtivé většině případů jsou obrazy vystaveny v přidružené galerii.

Ovšem i v internetové aukci se dá narazit na velmi cenná umělecká díla. Například v listopadu 2013 se v internetové dražbě Galerie Platýz prodal za necelých 50 tisíc korun pastel na kartonu Zátiší s chlebem od Aloise Wachsmana. Stejné dílo pak bylo o pouhé 3 měsíce později prodáno v aukci 1. Art Consulting za 228 tisíc korun.

Z výše uvedeného lze tedy soudit, že i internetové dražby nabízí investorům slibné příležitosti. Stávají se tak vhodnou platformou nejen pro levné položky, u nichž je velký prostor pro zhodnocení. Výhodně zde lze vydražit i relativně vzácné dílo.

U renomovanějších aukčních serverů je běžným pravidlem detailní fotodokumentace obrazu a stručná informace o malíři. U vybraných položek je přiložen také odborný znalecký posudek. Ten však najdete pouze u známých děl s vyvolávací cenou nad 100 tisíc korun.

Obdobně jako v aukčních síních, i zde je nákup obrazu či obecně uměleckého díla spojen s aukčními poplatky. Tento poplatek zpravidla činí 20% z kupní ceny.

Nákup přímo od autora

Pokud se vám zalíbí dílo některého z žijících autorů, je nejvýhodnější variantou nákup přímo od autora. Nejen, že získáváte jistotu, že kupujete skutečně originál, ale tato forma nákupu je také finančně nejvýhodnější.

V minulosti šlo získat kontakt přímo na malíře buď prostřednictvím galerie, kde vystavoval, nebo od známých, kteří již od něj v minulosti obraz zakoupili. Dnes máte situaci o poznání jednodušší. Drtivá většina současných malířů prezentuje svá díla na internetu, kde uvádějí také způsob, jak je možné je kontaktovat.

Na ceně získávají i obrazy od současných malířů

Také u současných umělců lze narazit na relativně drahá díla, jejichž cena navíc nadále roste. Nabídka současného moderního umění je poměrně široká, pěkný obraz lze proto zakoupit již za pár tisícovek (prakticky za náklady, plátno, barvy), ale také za statisíce a miliony. Rozmanitá je také nabídka výtvarných stylů. I dnes malíři tvoří například v kubistickém stylu, impresionismu, surrealismu či současné moderně.

S cenou obrazů to je obdobné jako se značkovým zbožím, pokud je umělec známější, cena se šroubuje nahoru. Jméno si malíř buduje nejen originalitou svých prací, ale také pořádáním výstav. A náklady na výstavu se logicky musí promítnout do ceny obrazů.

Závěrem můžeme jmenovat nějaké současné malíře, jejichž obrazy se velmi dobře prodávají, i když zrovna nepatří mezi nejlevnější. Pro laickou veřejnost asi nebude příliš známý Petr Pastrňák (nar. 1962), jež se zabývá především abstraktní tvorbou. Jeho díla jsou zastoupena například v Národní galerii v Praze, ale i v zahraničí.

To naopak Kristian Kodet (nar. 1948) je jistě známější i pro širší laickou veřejnost. Jeho díla jsou charakteristická a najdete je ve sbírkách a galeriích v Bruselu, Paříži, Ženevě, Vídni, Curychu, New Yorku, Torontu, Otavě, Vancouveru, Winnipegu, Los Angeles a Washingtonu.

Pokud se vám zalíbí dílo od výše zmíněných autorů, budou vám na jeho nákup stačit desetitisíce. To však nelze říci o nejdražším českém žijícím autorovi Theodoru Pištěkovi (nar. 1932). Jeho obrazy se prodávají za milionové částky, vůbec nejdražší byl loni obraz s názvem Portrét pana P z roku 2005. Prodal se za 2,52 milionu korun.

A nesmíme zapomenout ani na ženy. Významnou současnou umělkyní je kupříkladu Magdalena Jetelová (nar. 1946). Její abstraktní obraz o rozměrech 170×250 cm se loni v aukční síni 1. Art Consulting prodal za 660 000 korun. A ve výčtu vynikajících současných umělců bychom mohli pokračovat. Téma je prakticky nevyčerpatelné.

Jeden komentář: “Investice do umění aneb aukce obrazů”

  1. Picasso

    Investice do umění je příjemná věc, osobně to beru ale jen spíše jako koníček. Určitě nepředpokládám, že na tom závratně zbohatnu. Buduji si jen malou sbírku, které bych se zbavoval stejně jen ve finanční nouzi.
    Chci však na jednu věc upozornit! Pokud jste nuceni z jakéhokoliv důvodu něco prodat, určitě nereagujte na inzeráty typu: „Koupím piano, přijedu, odvezu.“ Pravděpodobně se vám stane, že chlápek přijede, ale piano od vás nekoupí, vymyslí si při tom nějakou hloupou výmluvu. Ve skutečnosti si chce jen prohlédnout váš byt a to, co máte pověšené na stěně. Možná tak uslyšíte: „Piano si odvést nemohu, ale koupím od vás tento obraz.“ Za který vám ale nabídne jen zlomkovou cenu skutečné hodnoty! Tímto způsobem obraz určitě neprodávejte, raději jej dejte do aukce.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)