SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

V květnu jsme vás informovali o tom, že Vodafone změní podmínky u oblíbeného tarifu Odepiš. Zabývali jsme se také výběrem alternativy za tento specifický tarif. Dnes téma malinko změníme, ale stále se bude týkat mobilních operátorů. Budeme hledat odpověď na otázku: Jak utratit přebytečný kredit na mobilu (na předplacené kartě)?

Při změně operátora vám zbylý kredit propadne

S příchodem virtuálních operátorů se na trhu mobilních telekomunikačních služeb zvedla konkurence. Cena za volání a SMS šly konečně dolů. U datových tarifů to sice zatím není žádná sláva, ale i tam lze pozorovat mírné zlevnění. V rámci konkurenčního boje se začínají objevovat také neomezené tarify za poměrně rozumné ceny.

I přes nepřebernou nabídku nejrůznějších tarifních paušálů, využívá značná část populace kdysi nejrozšířenější variantu – předplacené karty. I u těchto služeb nabízejí operátoři různé tarify, které se mohou cenově lišit o desítky až stovky procent. Pokud si najdete nový výhodnější tarif (ať už předplacenou kartu nebo paušál) u stávajícího operátora, tak o svůj kredit ve většině případů nepřijdete. Pokud však chce se svým číslem přejít k jinému operátorovi, tak vám zbývající nevyužitý kredit propadne, k novému operátorovi se nepřevede.

Jak utratit přebytečný kredit

Nyní vám představíme několik možností, jak nevyužitý kredit na mobilu utratit. Byla by totiž škoda jej jen tak bez využití nechat propadnout. Jako první možnost, která asi každého z nás napadne, je kredit provolat. Existují však i jiné možnosti, často velmi praktické.

SMS jízdenky

Jednou z těch praktických věcí jsou SMS jízdenky v městské hromadné dopravě, samozřejmě za předpokladu, že nevlastníte předplatné, v takovém případě by to byly vyhozené peníze. Bohužel tuto možnost nabízejí pouze některá větší města.

Platba za parkovné

Pokud jízda MHD není zrovna váš šálek kávy a k dopravě po městě využíváte především vlastní auto, můžete nadbytečný kredit využít k platbě parkovného.

Koupě DVD

Přebytečný kredit (platba přes SMS) můžete využít také například k zakoupení filmu na DVD. Jistě v nabídce naleznete titul, který vás zaujme. Vybírat můžete třeba na těchto stránkách: dvdvcasopisech.cz nebo dvdnoviny.cz.

Předplatné novin a časopisů

Další velmi praktickou záležitostí je zakoupení předplatného pro denní tisk a časopisy. Pomocí SMS lze např. zakoupit měsíční předplatné (i pouze jednotlivé vybrané dny) u titulů od společnosti MAFRA, tj. Lidové noviny nebo Mladá fronta DNES. Přehled časopisů, jejichž předplatné lze uhradit přes SMS naleznete např. na stránkách predplatnesms.cz.

Dárcovská SMS – DMS

Další možností je charita. Seznam projektů, které lze podpořit zasláním DMS je celá řada, kompletní přehled by měl být k nalezení na webu darcovskasms.cz.

m-platba od T-Mobile

Jde o službu určenou pouze pro zákazníky T-Mobile, která nabízí poměrně široké možnosti jak nakupovat služby a některé zboží prostřednictvím vašeho předplaceného kreditu.

Dobití elektronické peněženky

Využít můžete také služeb elektronických peněženek (např. GoPay.cz). Zde lze poté kredit využít prakticky libovolně v mnoha e-shopech nebo si jej můžete rovnou převést na svůj bankovní účet. Nevýhodou jsou velmi vysoké poplatky za Premium SMS, které činí 50%.

Další internetové služby

I další možností využití kreditu jsou poměrně široké, obecně je lze shrnout pod služby placené prostřednictvím tzv. Premium SMS. O co může jít? Platby za:

 • mobilní zpravodajství
 • mobilní a internetové hry
 • jednorázové WiFi připojení k internetu
 • zvýhodnění internetové inzerce
 • SMS soutěže
 • hudební skladby (MP3)
 • elektronické knihy
 • dobití kreditu na filehostingu

To jsou asi nejběžnější způsoby, jak můžete přebytečný kredit utratit, než číslo zrušíte nebo než si jej převedete k jinému operátorovi. Jakou možnost jste si vybrali?

4 komentářů: “Jak utratit přebytečný kredit na mobilu”

 1. Josef

  Dobrý den, rád by jsem přídal do článku informaci a to takovou, že za kredit v mobilu se ted dájí zakoupit poukazy do Teska nebo Kauflandu na nákup a to na veškerý nabízený sortiment.
  Poukazy se dají zakoupit na stránkach http://www.kesek.cz
  Děkuji

 2. Petr

  diky, kesek je dobrá věc!!!!

 3. Karel

  Dobrý den, nedávno jsem narazil na projekt https://www.mobilsek.cz/ a zde můžete koupit dárkové kupóny různých firem (např. alza, mall, tsbohemia) a za ně si pak v těchto obchodech koupit co Vás napadne. Je to výhodnější než GOPAY.

 4. Jan

  Existuje stránka https://www.sekovnik.cz/. Je to naprosto jednoduché, objednáte, zaplatíte a oni Vám pošlou peníze na účet a co si za to koupíte je jen na Vás 🙂

  Můžete sbírat body za nákup, které následně lze použít na další nákup.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)