SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Stravenky. Časté téma mezi zaměstnanci, odboráři, zaměstnavateli i ministři. Nyní se toto téma stává opět aktuální díky plánům ministryně financí Aleny Schillerové, která chce zavést tzv. stravenkový paušál. Do široké diskuze se tak nyní přidávají i stravenkové firmy jako například Chèque Déjeuner, Sodexo nebo Edenred, které by tato změna připravila o stamilionové zisky. Ono 5 až 7 procent z obratu 16 miliard není zrovna málo, že? Je proto logické, že se brání.

Zda se stravenkový paušál zavede do praxe nebo ne, rozhodnou politici. Nyní však na poli stravenek dochází k jiné změně, tu velmi silně protlačují právě zmínění vydavatelé stravenek. Tou změnou je elektronizace! Je opravdu pro všechny tak výhodná, jak firmy Chèque Déjeuner, Sodexo nebo Edenred prezentují? Nad tím se chceme dnes zamyslet.

U elektronických stravenek se prezentují zejména tyto výhody:

1) V elektronické podobě máte stravenky dříve než obálky se stravenkami.

2) Ušetříte. Při platbě se odečítá vždy přesná částka. Už vás nemusí zajímat, zda se na stravenky vrací peníze.

3) Rychlost. Karta je bezkontaktní, takže se jen pípne a je hotovo.

4) Nepřijdete o stravenky při ztrátě či odcizení, kartu lze snadno zablokovat.

5) Šetří místo v kapse. Všechny stravenky máte na jedné kartě v peněžence.

6) Můžete platit mobilem přes Google Pay nebo Apple Pay.

7) Ekologie. Odpadá tištění milionů stravenek měsíčně.

Nyní si ty výhody probereme trochu podrobněji.

Elektronické stravenky máte k dispozici dříve

Ano. Toto rozporovat nebudeme, dosavadní praxe ukazuje, že elektronické stravenky má zaměstnanec skutečně k dispozici o několik dní dříve, než klasické papírové stravenky.

Ušetříte

Zaměstnanec na elektronických stravenkách zpravidla neušetří. Naopak. Existuje několik renomovaných průzkumů, které dokazují, že zákazníci platící platebními kartami utrácejí v průměru více, než ti, kteří platí hotovostí.

Musíte si navíc vybírat pouze provozovny, které elektronickou stravenku přijímají, a ti mohou být i výrazně dražší než vaše oblíbená restaurace, která doposud elektronické stravenky nebere.

Pokud některé provozovny teprve nyní uvažují o tom, že začnou přijímat také elektronické stravenky, podmiňují to zdražením svých služeb. Takže zde máme hned několik protiargumentů, že s tím šetření to nebude tak slavné.

Neušetří ani provozovatelé restaurací a jídelen. Ti mají naopak se zavedením elektronických stravenek náklady zvýšené – musejí si pořídit platební terminály, založit si zvláštní účet v bance, případně další poplatky např. pro MasterCard.

Výrazně ušetřit mohou pouze vydavatelé stravenek, kteří nemusí tisknout miliony barevných papírků. Ušetřené náklady však do snížení své provize nepromítnou.

Rychlost

Platba bezkontaktní kartou je skutečně relativně rychlá, ale určitě bych se neodvažoval tvrdit, že je obecně rychlejší, než platba stravenkami či hotovostí. Ověření platby přeci jen několik sekund zabere (za předpokladu, že vše běží jak má). V průměru oba způsoby platby co se rychlosti týče, vyjdou nastejno.

Při ztrátě nepřijdete o stravenky

Ano, pokud svou kartu zablokujete okamžitě po ztrátě. A kdo si ztráty všimne hned? Zároveň musíte mít okamžitý přístup na internet, nebo si pamatovat číslo své karty. Pokud vaši kartu stihne někdo zneužít, může vás připravit každý den o 500 Kč! Opravdu je to výhoda? Papírové stravenky jste u sebe také nosili v takovém množství?

Šetří místo v kapse

Karta zabere místo asi jako 10 papírových stravenek. Takže pokud jste nosili s sebou více jak 10 stravenek, tak vám elektronická stravenka místo skutečně ušetří.

Stravenky

Můžete platit mobilem

Ano, kdo má tyto platby v oblibě, je to nesporná výhoda.

Ekologie

Jistý ekologický přínos elektronizace stravenek mít určitě bude. Ale nic není černobílé. Vzpomeňme třeba na čistě digitální měnu Bitcoin. Odhaduje se, že systém Bitcoinu čerpá v současnosti množství elektřiny odpovídající roční spotřebě 30,2 TWh. A že jedna bitcoinová transakce pohltí až 300 KWh elektrické energie, což je zhruba množství potřebné k ohřátí šestatřiceti tisíc varných konvic plných vody. Neuvěřitelné, že?

Přirovnávat elektronické stravenky k Bitcoinu je samozřejmě nevhodné. Ale jen chci upozornit nato, že když na jedné straně ubyde spotřeba papíru, tak na druhé straně vzroste spotřeba elektrické energie. A to nejen na straně provozovatele systému a restaurací, ale i u zaměstnanců, kteří si mohou své elektronické transakce kontrolovat na internetu.

Nevýhody elektronických stravenek

Některé nevýhody elektronických stravenek byly již částečně zmíněny, když jsme komentovali jejich údajné výhody. Na některé další nedostatky se však nedostalo. Které to jsou?

Technické problémy

Častým nedostatkem jsou technické problémy, které znemožňují platbu provést. Elektronickou stravenku mám 2 měsíce a s technickými problémy jsem se setkal již několikrát. Naopak za uplynulých zhruba 10 let jsem se nesetkal ani s jediným technickým problémem, který by obchodníkovi znemožňoval přijmout papírovou stravenku.

Expirace kreditu

Toto je věc, která se bohužel týká i stravenek papírových. Obecně si proto myslím, že jakákoliv expirace kreditu (v tomto případě peněz) je zlodějina! Určitá expirační lhůta by byla ještě obhajitelná, pokud by byla dostatečně dlouhá, např. 12 měsíců. Ovšem u stravenek připsaných v září je tato lhůta přibližně 3 měsíce, kredit vám totiž propadne prvního ledna. Odhaduje se, že každý rok lidem takto propadnou stravenky za 150 milionů korun. Říkám, zlodějina!

Velký bratr

Další nevýhodou je fakt, že další komerční společnost o vás bude shromažďovat velké množství citlivých dat, která mohou (a nebylo by to poprvé) uniknout na internet. Proč má někdo o mně vědět, kdy chodím na oběd, kam chodím na oběd, co si dávám k obědu? Nebo kam chodím nakupovat a co co utrácím? Proč? Jen proto, že oni ušetří?

Nedělitelnost

Co tím myslím? Všechny stravenky máte na jedné kartě. Nemůžete v případně potřeby jednu půjčit kolegovi na oběd, nebo polovinu věnovat manželce na nákup. Máte vše na jedné kartě.

Denní limit

Denní limit 500 Kč je dvousečná věc. Na jedné straně vás může částečně chránit při ztrátě či odcizení, ale i jedna taková neoprávněná platba ve výši 500 Kč zabolí. Na druhou stranu může být limit 500 Kč na den nedostačující, třeba právě v případě blížící se expirace kreditu. Ať už jste s kartou nemohli platit z jakéhokoliv důvodu (nedostatek provozoven, nemoc, apod.).

V případě papírových stravenek jste v jeden den mohli utratit prakticky libovolnou částku. Sice bylo třeba udělat více nákupů, třeba i u více obchodníků, ale šlo to. V případě elektronické stravenky to nejde. A nejde si ani denní limit upravit dle svých preferencí, ani snížit, ani zvýšit.

Aktuálně nedostatek provozoven

Toto se snad brzy zlepší, ale provozoven přijímajících elektronické stravenky stále není dostatek. Pokud se takový najde, jde zpravidla o dražší restauraci, kam běžně na oběd nebudete chodit denně. Nezbývá tedy, než stravenkou platit v hypermarketech. Zde výběr naštěstí solidní: Tesco, Albert, Penny, Kaufland.

Oběd v jídelně tak zákazník musí většinou platit hotovostí, a tím se smysl stravenek vytrácí. Pokud se tedy vrátíme k úvodu ke stravenkovému paušálu a argumentům stravenkových firem, že tento paušál odstraňuje původní smysl stravenek, tak elektronické stravenky jsou na tom nyní velmi podobně! Ale možná jen proto, že je tento projekt hodně uspěchaný nebo vydavateli stravenek protlačovaný až příliš velkou silou. A jaká je vaše zkušenost s elektronickými stravenkami? Byly lepší ty papírové, anebo vám více vyhovují stravenky v podobě platební karty?

Jeden komentář: “Jsou elektronické stravenky opravdu jen plné výhod?”

  1. Eva

    Zde jsou zajímavá data z dotazníku k jedné bakalářské práci. Dotazník se věnuje speciálně elektronickým stravenkám. Respondenti označili jako největší výhodu platbu přesné částky. Naopak jako jednoznačnou nevýhodu nedostatek provozoven. S větším odstupem pak nemožnost stravenku někomu půjčit/darovat:
    https://www.vyplnto.cz/realizovane-pruzkumy/elektronicke-stravenky-ano-c/


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)