SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

V dubnu letošního roku Microsoft ukončil podporu pro svůj operační systém Windows XP. I měsíc po této události ukazují nejrůznější průzkumy, že uživatelé se svého oblíbeného systému nechtějí jen tak vzdát. Odhaduje se, že u nás jej stále používá až třetina uživatelů. Důvodů může být několik, například nedostatečná technická zdatnost operační systém upgradovat nebo finanční náročnost při upgradu na Windows 7 nebo Windows 8.

Co znamená ukončení podpory

Operační systém Microsoft Windows XP je prakticky 13 let starý software a dle vyjádření Microsoftu již nevyhovuje dnešním požadavkům. Ukončení podpory pro uživatele znamená, že již nebudou pro tento systém dostupné žádné aktualizace. Pokud se tedy v systému objeví nová bezpečnostní díra, stává se uživatel Windows XP potencionální obětí kybernetického útočníka.

V takovém případě vás neochrání ani kvalitní antivirová ochrana. Pokud svůj počítač používáte pro přístup k internetovému bankovnictví, je pro vás přechod na novou generaci operačního systému nezbytností. Ale naopak, pokud k internetu nepřistupujete vůbec, nemusíte si se změnou operačního systému dělat velké starosti.

Náhrada za Windows XP zdarma

Jako nejvhodnější náhrada za zastaralé Windows XP se nabízejí novější generace systému z téže rodiny, a tedy Windows 8, případně Windows 7. V těchto případech jde však o změnu, která vás vyjde na několik tisíc korun (cena za licenci).

Pokud tedy hledáte alternativu, která je zdarma, zvolte některou z linuxových distribucí. Instalace Linuxu již není tak složitá jako v minulosti, nejnovější verze se instalují podobně jako Windows. Celou instalací vás provede český průvodce.

Distribucí Linuxu existuje celá řada, jmenujme ty nejznámější: Ubuntu, Red Hat, SUSE, CentOS. Než si finálně vyberete, můžete si jednotlivé distribuce zdarma a bez instalace vyzkoušet pomocí tzv. LiveCD nebo LiveDVD, kdy operační systém Linux spustíte přímo z CD. Jde o ideální možnost jak se s Linuxem seznámit bez jakýchkoliv „následků“.

Ušetříte také za aplikace

V případě Linuxu neušetříte tisíce pouze za operační systém, ale také za další aplikace. Váš kancelářský balík Microsoft Office nahradí zdarma OpenOffice. Obdobně lze ušetřit za grafický editor Photoshop, když zvolíte volně dostupným Gimp.

Určité zklamání však čeká hráče počítačových her, dostupnost jednotlivých titulů pro operační systém Linux zdaleka nedosahuje takového rozšíření jako v případě Windows.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)