SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Za výhodnými nákupy do Německa jezdí Češi prakticky od Sametové revoluce, v průběhu času se pouze měnil sortiment. Z počátku se tam zejména nakupovalo u nás nedostatkové zboží. Nyní je nabídka zboží bohatá i u nás, co tedy jezdí Češi do Německa nakupovat v dnešní době?

Češi utratí za nákupy ve východním Bavorsku ročně přes dvě a půl miliardy korun. Vyplívá to z nejnovější studie Bavorské obchodní a hospodářské komory v Regensburku. Zájem však neustává ani o nákupní zájezdy do Polska.

Z Chebu do nejbližšího německého obchodu je to jen 10 km. Lidé z Chebu tak mohou jezdit do Německa za výhodnými nákupy prakticky každý týden. A dle posledních průzkumů tak také činí, vyplatí se zde nakupovat zejména potraviny a drogerie.

Zákazníky láká vyšší kvalita a nižší cena

Desetitisíce Čechů tak pouze ve východním Bavorsku utratí ročně přes 95 milionů eur. V přepočtu na jednoho obyvatele tak činí průměrná roční útrata 200 eur. Některé obchody blízko za hranicemi mají až jednu třetinu zákazníků z Česka. A jak dokazují i čím dál častější nápisy v češtině, těchto zákazníků si váží. A v těchto oblastech není ani velkou vzácností potkat prodavače či prodavačku hovořící česky.

Hlavním důvodem proč Češi rádi nakupují za německými hranicemi je podle bavorské studie především vyšší kvalita zboží, širší a bohatší nabídka, nižší cena, ale také ochotnější personál. V Německu jsou již tradičně dražší služby a aktuálně také třeba benzín. Naopak Češi v Německu nejvíce nakupují potraviny, oblečení, boty, drogerii a elektro.

Oblibu příhraničních nákupů v Německu neovlivnila ani již rok trvající intervence České národní banky, která výrazně oslabila kurz koruny vůči euru.

Nemáte vlastní auto? Žádný problém!

Nákup vybraného sortimentu se v Německých obchodech mnohdy finančně vyplatí až neuvěřitelně. Pokud máte štěstí a narazíte na akční zboží, není výjimečnou situací, že je cena oproti českým obchodům poloviční. Proto poptávka po nákupech v Německu nevzniká pouze v příhraničí a láká řadu lidí z celé republiky. A uvědomují si to také čeští obchodníci. Na internetu můžete najít specializované eshopy, které nabízejí dovoz kvalitních německých produktů. Zmiňme například nakupsivnemecku.eu nebo nakupznemecka.cz, najdete ale jistě i další, třeba přímo ve vašem městě. I když využijete služeb těchto prostředníků, ceny většiny produktů budou stále nižší než v našich obchodech. Navíc si ušetříte cestu, čas a nepotřebujete ani vlastní auto.

Nákupy jsou výhodné také v Polsku

Podobné nebo možná ještě větší oblibě se těší nákupy také v Polsku. Na rozdíl od Bavorska jezdí Češi do Polska na nákupy i plnými autobusy. Hlavní motivací je v tomto případě opět výhodná cena zboží, ale také některých služeb. Oproti nákupům v Německu však zde nemohou zákazníci očekávat příliš vysokou kvalitu zakoupeného zboží. Známá je zejména kauza nekvalitních polských potravin.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)