SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Bankovky ale i mince se časem opotřebí (nebo jim k tomu někdo pomůže), zejména bankovky nižší nominální hodnoty jsou k poškození náchylnější. Pokud se k vám takové peníze dostanou a vy si toho hned nevšimnete, můžete mít problém takové peníze u obchodníka použít, nemusí je totiž od vás přijmout. V jakých případech se to může stát?

Záleží na míře poškození

Je-li bankovka pomačkaná, zašpiněná či jí chybí malá část (do 2 cm od okraje), můžete s ní zaplatit. Obchodník by ji ale již neměl vracet do oběhu a vy ji od pokladní odmítněte převzít a žádejte jinou. Pokud však z růžku bankovky chybí více než 2 cm, může ji pokladní odmítnout. V tom případě se budete muset obrátit na banku, kde vám bankovku vymění a to zpravidla bez poplatku. Ale existují i výjimky, kdy si banka za výměnu bankovky účtuje nemalý poplatek.

Mezi nejčastěji poškozené bankovky patří stokoruna, tj. bankovka s aktuálně nejnižší nominální hodnotou. Mezi velmi často poškozené bankovky však řadíme také tisícikorunu.

Náhrada za neúplné bankovky

Náhrada za neúplné bankovky se poskytuje pouze v případech, kdy je plocha předkládané bankovky větší než 50%. Například chybí-li z plochy bankovky nejvýše ¼, vyplatí banka vám 100% její nominální hodnoty. Pokud však chybí z její plochy ¼ až ½ , vyplácí banka pouze 50% hodnoty předložené bankovky.

Nestandardně poškozené bankovky

Jako nestandardně poškozená se označuje bankovka o více než dvou kusech, ohořelá, popsaná z obou stran, ušpiněná tělními tekutinami či s nečitelnými obrazci. Takové platidlo zadrží banka bez náhrady a předá jej České národní bance. Až ta posoudí míru poškození a rozhodne o náhradě.

Mnohým z vás se jistě stalo, že jste zapomněli bankovku v kapse kalhot a vyprali ji. Pokud na ní zůstal rozeznatelný obrazec a ochranné prvky, musí ji obchodních od vás přijmout, do oběhu ji již ale nevrací.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)