SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dodání zboží na dobírku už dávno nepatří mezi jediný způsob, jak platit za dodané zboží. K dispozici máme i další platební metody, například platby platební kartou, platebním systémem nebo platby předem prostřednictvím běžného účtu.

Platba na dobírku

Platbu při dodání zboží na dobírku nabízejí dnes snad všechny elektronické obchody u nás. Tento způsob přebírání zboží má u nás dlouhou tradici (mnoho let neexistovala žádná alternativa) a řada lidí jej stále považuje za nejspolehlivější při nákupu na dálku. Nejde však o 100% řešení, občas slyšíme o podvodnících, kteří v balíku poslali úplně něco jiného a s nižší hodnotou, než byl objednaný výrobek. Problém je zejména v tom, že balík nemůžete dopředu otevřít a zkontrolovat jeho obsah, což je však problém prakticky každé platební metody. Jako platební metoda patří dobírka mezi nejdražší, cenu poštovného navyšuje o desítky korun.

Platba kartou

Kromě dobírky se však již běžně nabízejí i jiné způsoby platby za zboží. Téměř samozřejmostí se stává podpora platebních karet. Nejprve je potřeba myslet na to, že vaše karta musí být pro placení na internetu aktivována. Jde o bezpečnostní opatření, kdy banka platby na internetu prostřednictvím platební karty odblokuje až na vaše požádání. Většinou lze vše zařídit rychle a jednoduše ve vašem internetovém bankovnictví.

Samotná platba kartou je také velice snadná. Nejprve jste přesměrováni na stránku realizátora transakcí (platební brána), na které do formuláře vyplníte číslo své platební (nebo kreditní) karty, datum platnosti karty a tzv. CVC kód. To je trojmístné číslo natištěné většinou na zadní straně karty. Realizátor transakce ověří, zda je možní kartu použít (správnost zadaných údajů, finanční prostředky na účtu), a poté platbu provede. Následně jste vrácení zpět na stránku obchodu.

I platba kartou má své nevýhody, asi nejvýraznější je riziko zneužití karty. Proto při platbě kartou vždy kontrolujte, komu (jakému zprostředkovateli) údaje poskytujete. Základem by měla být šifrovaná komunikace, tj. protokol https na začátku adresního řádku. Pokud po vás bude chtít číslo karty a CVC kód přímo elektronický obchod, platbu kartou si raději rozmyslete.

Platební systémy

Kromě dobírky a platby kartou podporují české elektronické obchody také některé platební systémy. Objevují se platby pomocí SMS, v tomto případě jde však jen o malé částky za různé služby.

Za zboží můžete platit například pomocí platebních služeb PayPal nebo PaySec. Jedná se o internetovou peněženku, na kterou pošlete peníze (kartou nebo převodem) a z níž můžete tento nabitý kredit využívat k nákupu u různých obchodníků.

Výhodou platebních systémů je rychlost, platby v rámci elektronických peněženek jsou realizovány prakticky okamžitě. Nevzniká zde časová prodleva jako například u bankovního převodu. Nevýhodou jsou s platbou spojené poplatky, v řadě případů jdou však na vrub obchodníka.

Platba na účet předem

Platba na účet obchodníka předem je také jednou z často využívaných variant. Funguje na principu, že obchodník zašle zákazníkovi zboží až po připsání peněz na jeho účet. U platby bývá často povinný variabilní symbol, který slouží ke spárování platby s příslušnou objednávkou.

V podstatě lze však za platbu předem kromě zmíněného bankovního převodu považovat také platby kartou či transakce provedené prostřednictvím některého z platebních systémů. V těchto případech totiž v momentě platby nemáte kupované zboží fyzicky v ruce.

Které platební metodě nebo systému dáváte přednost vy? Diskutujte s námi v komentářích pod článkem.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)