SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Koncem minulého týdne se na internetu objevila informace, že Vodafone od 20. června změní podmínky pro oblíbený tarif Odepiš. Ten se sice již od roku 2010 neprodává, ale operátor u něj stále umožňuje převod paušálu na jinou osobu, proto jej také využívá stále velké množství klientů. Ještě nedávno se dal tento tarif koupit například na aukčním serveru Aukro, kde se cena často vyšplhala až na 500 korun. Jak tomu bude po změně podmínek, zda zájem opadne či nikoliv, teprve uvidíme, nicméně převod paušálu bude možný i nadále.

Jak se tarif změní

Tarif Odepiš byl oblíben zejména pro svou nízkou udržovací cenu, za 12 korun měsíčně jste dostali v rámci Vodafonu 40 volných minut, levné byly také SMSky (v síti Vodafone 0,42 Kč). A právě pro velmi nízký měsíční udržovací poplatek byl tarif hojně využíván např. v domácích alarmech.

Nově dostanou majitelé tohoto tarifu volných minut v síti Vodafone hned po čtyřech stovkách, ovšem cena měsíčního paušálu se zvedne na 49 Kč. Ostatní podmínky, jako ceny SMS nebo volání mimo vlastní síť, zůstanou stejné. Někomu změna může vyhovovat, protože za cenu necelé padesátikoruny získá prakticky neomezené volání v síti Vodafone. Pro jiné bude zvýšený paušál již neakceptovatelný.

Existuje na trhu adekvátní náhrada?

Otázku co nyní do alarmu (při zachování současných nákladů), řeší aktuálně nezanedbatelná část majitelů tohoto tarifu. S příchodem virtuálních operátorů se nabízí řešení hned několik. Můžeme opět zvolit paušál (tarif C ENERGIE od Centropol Telecom) nebo předplacenou kartu (Kaktus). V obou případech se můžeme dostat s fixními náklady dokonce níže, jak v původním tarifu Odepiš (tj. pod 12 korun měsíčně).

Operátor Cena volání Cena SMS Poznámka
Kaktus 2,50 Kč 1,50 Kč Předplacená karta, minimální dobití 50 Kč, platnost kreditu 1 rok.
Centropol Telecom

C ENERGIE

1,50 Kč 1,50 Kč Cena měsíčního paušálu 1 Kč.

Zvolíte Kaktus nebo Centropol?

Oba virtuální operátoři nabízejí finančně velmi výhodné podmínky, navíc dle našeho názoru má tarif C ENERGIE díky nízké ceně volání velký potenciál. Zvolit si jej mohou uživatelé nejen pro domácí alarm, ale také na běžné volání.

Ukážeme si 2 modelové případy pro využití v domácím alarmu, jeden posílá 30 SMS měsíčně, druhý pouze 2 SMS.

Operátor Případ 1 Případ 2
Kaktus 30 * 1,50 = 45 Kč 2 * 1,50 = 3 Kč
Centropol Telecom 30 * 1,50 + 1 = 46 Kč 2 * 1,50 + 1 = 4 Kč

Jak je z příkladu vidět, obě varianty jsou téměř totožné. Nutno podotknout, že na trhu nalezneme celou řadu virtuálních operátorů, kteří u předplacené karty nabízení SMS za 1,50 Kč. Ovšem při nutnosti dobíjet kredit částkou minimálně 200 korun každých 6 měsíců, se nám v přepočtu fixní náklady vyšplhají na 33 Kč. V případě předplacené karty u Kaktusu toto činí zhruba 4 koruny.

4 komentáře: “Vodafone zdraží tarif Odepiš, existuje na trhu náhrada?”

 1. Neo Moucha

  U Vodafonu existuje ještě tzv. Nulový tarif – 0 Kč měsíčně, volání 6,55 Kč/min. a sms 1,51 Kč/min. Takže u sms alarmu vyjde o 1 Kč měsíčně levněji 😀

 2. Jirka

  Koukám na stránky Centropolu a tarif CENERGIE již zmizel z nabídky, škoda. Jejich aktuálně nejlevnější tarif se jmenuje KRÁTCE, ale už zdaleka není tak výhodný, podražila cena za volání i měsíční paušál, za který chtějí teď 29 Kč.

 3. Petr

  Má to ještě jednu možnost, já při přechodu dostal zlevněný nulový paušál u Vodafone s cenou volání 3,50 a účtování po vteřinách, ale i tak je to dost drahé, i pokud volám hodně málo je lepší Kaktus, ten mám na druhém čísle místo Vodafone ČD sice minuta byla za 1,50 v základu, ale mazec při přetažení, jinak doporučuji volat zadarmo nebo skoro zadarmo, třeba karta pro školáka 10 minut měsíčně celkem na půl roku předplacená karta není na jméno, není nutné ji dobíjet na každé sim tedy zadarmo 60 minut, další možnost jsou různé sim zadarmo, nebo Blesk mobil a jeho jednorázový bonus tedy cena minuty je 83 haléřů místo 2,50 platnost bonusu a kreditu půl roku, nebo volám z internetu za 59 haléřů, pokud chcete levně volat na Slovensko a u nás Opencall u předplacenky má 1,80 je zadarmo s kreditem 10 kč.

 4. Kvaky

  Já jsem také zavolal na infolinku Vodafone, že tarif Odepiš ruším a s číslem přecházím k jinému operátorovi, ale byl jsem rychle umlčen nulovým tarifem s cenou 3,50 Kč za minutu s účtováním po vteřinách od začátku hovoru (což není k zahození) a 1,51 SMS, takže zůstávám, SIMka je v domácím alarmu s možností volání připojeným telefonním přístrojem.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)