SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dostaly se k vám informace o změnách v povinném ručení, které sebou přináší změny v novém občanském zákoníku a možné zrušení příspěvků do garančního fondu? Máte obavy z výrazného zdražení povinného ručení? Povinné ručení zdražuje již od minulého roku a ani rok 2015 nebude výjimkou. Ceny povinného ručení mohou vzrůst o několik stovek korun ročně. Přesné částky, o které povinné ručení vzroste, budou záležet na jednotlivých pojistitelích. To, že platby za povinné ručení budou narůstat, je však zcela jisté a je potřeba s touto situací počítat.

Proč bude povinné ručení dražší

Hlavní příčinou zdražování povinného ručení jsou legislativní změny. Jedná se především o zrušení povinných příspěvků do garančního fondu, do kterého přispívali nepojištění řidiči a částečně z něj byla vyplácena náhrada škod způsobených právě těmito řidiči. Pokud neplatící řidiči nebudou mít tuto povinnost i nadále, budou chybějící částky uhrazeny z plateb řidičů, kteří poctivě platí a cena povinného ručení tak výrazně naroste. Pojistitelé budou muset vynakládat vyšší částky, které zaplatí právě pojištěnci. Novelizován by měl být i výpočet odškodnění vypláceného poškozeným. I tyto zvýšené částky půjdou na vrub pojištěnců.

Garanční fond zajišťuje vyplacení škod

Do garančního fondu původně přispívali povinně všichni, kteří poskytovali povinné ručení. Z něj pak byly vypláceny škody, které způsobili řidiči nepojištěných vozidel. Příspěvky se zasílaly na rok dopředu, takže bylo zajištěno vyplacení odškodného. Na změny pak nejvíce doplatí poctiví řidiči, kteří své pojistné platí řádně. Rizikoví řidiči budou postiženi především výrazným zdražením prostřednictvím bonusů a malusů. Jednotliví pojistitelé všechny změny promítnou do celkové ceny povinného ručení, takže dopad pocítí všichni motoristé.

Jak nezaplatit zbytečně mnoho

Ceny povinného ručení mohou vzrůst o 10 až 20 %. Pokud budete mít pocit, že vaše povinné ručení zdražilo neúměrně, není nic jednoduššího, než najít levnější variantu. Změnit poskytovatele povinného ručení můžete právě pro nevýhodnost smlouvy bez jakýchkoli sankcí. Váš stávající poskytovatel je povinen oznámit vám zvýšení pojistného. Pokud s nově stanovenou výší nesouhlasíte, můžete do jednoho měsíce od smlouvy odstoupit a zvolit si vhodnější variantu. Projděte si nabídky jednotlivých pojistitelů a vzhledem ke konkurenčnímu boji a neustále nabízeným výhodám jistě najdete možnost, která by odpovídala vašim představám.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)