SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Sjednali jste si půjčku nebo úvěr a chtěli jste se pojistit proti riziku, že byste se dostali do situace, kdy nebudete moci splácet? Poskytovatel půjčky vám automaticky nabídl možnost připojištění, které by mělo zabránit tomu, abyste se ocitli v platební neschopnosti, a vy máte pocit, že jste plně chráněni? Podívejte se nejdříve podrobně na přesné podmínky svého pojištění, abyste v případě, že budete chtít tuto ochranu využít, nebyli nepříjemně překvapeni. Pojištění proti neschopnosti splácet vás sice kryje při dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání, ale jen za splnění určitých podmínek.

Pojištění není povinné

Pojištění proti neschopnosti splácet nebývá povinné, jedná se o volbu žadatele o půjčku či úvěr. Poskytovatelé jeho sjednání klientům doporučují, zvláště u velkých částek. Jen několik bank nemá nabídku pojištění proti neschopnosti splácet vůbec nebo pojištění nabízí pouze u hypoték. Pojištění si sice sjednáte v bance, ale smlouvu uzavíráte s některou ze spolupracujících pojišťoven. U některých bank se pro pojištění musíte rozhodnout okamžitě, tedy při sjednání půjčky nebo úvěru, někde máte čas na rozmyšlenou, ovšem maximálně do půl roku od uzavření smlouvy o půjčce nebo úvěru.

Co lze pojistit

Můžete si vybrat z různých variant pojištění proti neschopnosti splácet. I základní pojištění pokrývá více rizik, která by bezprostředně ovlivnila vaši schopnost splácet. Základní pojistka vás ochrání v případě plné invalidity nebo smrti, další varianty pokrývají nejen úmrtí a invaliditu, ale i ztrátu zaměstnání nebo dlouhodobou pracovní neschopnost. Výše pojistného pak závisí na zvolené variantě a také výši úvěru. Pojišťovny mají různé způsoby, jak stanovit výši pojistného, v každém případě počítejte s tím, že pojištění proti neschopnosti splácet může váš úvěr značně prodražit. Většinou se platí měsíční pojistné současně se splátkami úvěru, jen málokdy jsou nutné jednorázové úhrady. Odlišná situace může být u hypoték, kde se sjednává pojištění na určitou dobu, často se jedná o pět let. Jen výjimečně vám banka nabídne pojištění proti neschopnosti splácet zdarma, pokud ano, je to zpravidla vykoupeno vyšším úrokem.

Kdy máte nárok na pojistné plnění

Pokud si myslíte, že vás sjednané pojištění proti neschopnosti splácet plně ochraňuje, můžete být zklamáni. Abyste měli nárok na pojistné plnění, musíte splňovat podmínky, které jsou dány již předem. Pojišťovna za vás sice bude platit určitý počet splátek, ale až poté, co budete stanovený počet dnů v pracovní neschopnosti nebo v evidenci úřadu práce (ve většině případů se jedná o 40 až 60 dní). Také počet splátek, které za vás pojišťovna uhradí, je omezen v průměru na 12 splátek, rozmezí se pohybuje od 4 do 18 po sobě následujících splátek. V případě smrti klienta zaplatí pojišťovna celý nesplacený zůstatek k datu úmrtí klienta, pokud však nepřesahuje dohodnutý limit.

Kdy se pojištění vyplatí

Pojištění proti neschopnosti splácet dává sice pojištěnci určitý pocit bezpečí a ochranu v těžkých situacích, ale na druhou stranu může úvěr značně prodražit. Je proto dobré si předem zjistit veškeré podmínky čerpání pojištění a zvážit, zda jsou ve vašem případě skutečně výhodné. Konkrétním případem může být rozšířená varianta pojištění proti ztrátě zaměstnání. Existují pojišťovny, které mají u těchto variant velmi přísné podmínky. Může se vám tak snadno přihodit, že pro čerpání plnění vaší pojistky v případě ztráty zaměstnání budete mít nárok nejdříve po půl roce od uzavření smlouvy. Bez zaměstnání budete muset být minimálně 60 dní a pojišťovna za vás uhradí maximálně šest měsíčních splátek.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)