SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Pojistili jste svůj majetek, poctivě platíte po celá léta nejrůznější pojistky a máte pocit, že jste zajištěni a že o nic nemůžete přijít? Jenže když dojde k pojistné události, zjistíte, že částka odškodnění je tak nízká, že pokryje pouze zlomek pojištěných věcí. Jak je to možné? Dalo se této situaci zabránit? Určitě. Bohužel málokdo ví, že velkým problémem, který uzavřené pojištění znehodnocuje, je podpojištění majetku. Poradci pojišťoven a nejrůznější obchodní zástupci vás budou upozorňovat na nejnovější typy pojištění, ale málokdo vám řekne, že vaše pojistky také stárnou, pojištění ztrácí na hodnotě a dochází k podpojištění majetku. To znamená, že částka uvedená v pojistné smlouvě již nepokrývá hodnotu majetku, který byl pojištěn.

Jak vzniká podpojištění

Podpojištění majetku může vzniknout několika způsoby. Velmi často se stává, že majitel chce na pojistce ušetřit, protože má pocit, že pojistka je drahá. Pak uvede u pojištěných věcí nižší hodnoty, než je jejich reálná cena. Zde však dochází k úsporám pouze do doby, než nastane pojistná událost. Pak už může majitel jen litovat, protože vyplacená částka rozhodně nebude stačit na to, aby z ní zničené nebo poškozené předměty nahradil. Také pojišťovny se brání, a pokud skutečně došlo k podpojištění majetku, pojišťovna vyplatí jen poměrnou část hodnoty, za kterou by se daná věc dala pořídit v době škodní události.

Majetek narůstá, ale pojistka se nemění

K podpojištění majetku však můžete přispět i nevědomky – když modernizujete a navyšujete hodnotu majetku, ale neupravíte pojistku, takže vaše stará pojistka některé věci nekryje vůbec a jiné jen z části. Pojistku jste uzavřeli v dobré víře, že její hodnota plně odpovídá skutečnému stavu majetku, ale protože hodnota majetku stále rostla, situace se během pár let výrazně změnila. Pojistka však zůstala stejná a přirozeně došlo k podpojištění majetku. Tomu se lze bránit jediným způsobem – po určité době je potřeba pojištění majetku obnovovat. Tím se vyhnete penalizaci v případě vzniku škody. Navíc tak budete moci využívat i novinek a výhod v oblasti pojištění.

Pomoci mohou odborníci

Ne každý člověk je dostatečně zkušený a vyzná se v oblasti pojištění majetku. Proto se vyplatí obrátit se na odborníky, kteří poradí nejvhodnější strategii, jak se podpojištění majetku vyhnout. Pomohou vám vaše již uzavřené pojištění po určité době upravovat tak, aby k podpojištění majetku nedocházelo. Sami byste měli vždy po uplynutí určité doby svůj majetek odhadnout, a pokud došlo k podstatnému navýšení, odpovídajícím způsobem upravit i pojistku. Na podpojištění majetku myslí i pojišťovny. Samy nabízejí svým klientům možnost zaplatit si vyšší pojistku, ve které je navýšena i pojistná částka. Klienti se mohou sami rozhodnout, které variantě dají přednost.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)