SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

DINO, neboli Dluhové inkaso obyvatelstva, je služba, kterou Česká pošta s úspěchem nabízí již od roku 2012. Jedná se o službu, která může dokonce u dlužníků zabránit exekuci. Jak již sám název služby napovídá, nejedná se přímo o vymáhání pohledávek, ale spíše o podání tzv. pomocné ruky a poskytnutí možnosti včas a efektivně řešit své finanční problémy.

Ročně v České republice vznikne přes jeden milion pohledávek, pro řadu klientů tak může být DINO skutečným přínosem, zejména v případech, kdy si konkrétního dluhu nejsou vůbec vědomi nebo ho sami neumějí řešit. A nejen jim může poměrně jednoduše a neúměrně narůstat výše původního dluhu o různé poplatky a úroky. Dluh několik stovek korun může během pár měsíců nabobtnat na dluh několikatisícový. Řada lidí totiž o svém dluhu vůbec neví, nebo se o něm nedozví včas.

DINO vás upozorní na dluh včas

DINO jako služba občanům, se snaží tento problém řešit tím, že dlužníka včas upozorní na jeho finanční závazek. Služba DINO tak pomáhá předcházet navyšování dlužné částky o poplatky inkasních agentur, různých právníků a v neposlední řadě exekutorů.

Dlužníci jsou o svém dluhu informováni doporučenými dopisy s fialovým pruhem. Když dostane dlužník od České pošty dopis, kde je o svém dluhu informován, může si na nejbližší poštovní pobočce všechna fakta ověřit. Je pak čistě na něm, zda se rozhodne celou dlužnou částku jednorázově uhradit, anebo se může přímo na pobočce pošty domluvit na splátkovém kalendáři.

Počet věřitelů zapojených do sdružení DINO narůstá

Počet věřitelů zapojených do sdružení DINO každoročně narůstá. Důvodem je relativně vysoká úspěšnost této služby. Například při zakázce pro Český rozhlas, kdy z 12 tisíc oslovených domácností, které dlužily za zákonnou platbu rozhlasového poplatku, svůj dluh uhradila polovina z nich.

Podobný úspěch očekává také například společnost Fidentia, která odkoupila od dopravních podniků pohledávky za více než 65 milionů korun, jež na pokutách dluží zhruba 90 tisíc černých pasažérů.

Čím více věřitelů bude do systému zapojeno, tím bude tento systém pro občany přínosnější. I když není služba DINO pro věřitele poskytována zdarma (platí podle výše pohledávky), připojují se stále další a další. Protože i jim může DINO pomoci dlužníka včas informovat o jeho dluhu, případně mu pomoci s jeho splácením. Řádově na stokorunový poplatek se musí připravit také dlužník, který využije služeb České pošty v podobě sjednání splátkového kalendáře.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)