SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Dnes, tedy prvního května, přichází mBank s novým a dalo by se říci revolučním spořícím produktem, který nazývá mSpoření. Proč se jedná o revoluční způsob spoření? Princip, na kterém mSpoření funguje, jsme dosud u jiné banky neviděli.

Jak mSpoření funguje

Základní myšlenkou je pravidelně spořit menší částky, nebudete tak však činit prostřednictvím trvalého příkazu. Spořit budete automaticky při určitých transakcí – platbách. Platí tak pravidlo, čím více utratíte, tím více peněz také posíláte na spořící účet. Spořit budete při těchto operacích:

– Platby debetní platební kartou
– Platby kreditní kartou
– Odchozí platební příkazy

Kolik budete spořit

Kolik vlastně budete měsíčně spořit, závisí na dvou faktorech: objemu uskutečněných plateb a variantě, která určí částku zasílanou na účet mSpoření. Vybrat si můžete ze tří možností:

– Zaokrouhlení na celé stokoruny
– Procento z transakcí
– Fixní částka

Aby bylo vše zcela jasné, ukážeme si jeden příklad pro všechny tři varianty. Provádíme platební příkaz na částku 3 525 Kč.

1) Zaokrouhlení na celé stokoruny: v tomto případě se nám na mSpoření převede 75 Kč
2) Procento z transakcí (máme zvoleno 10%): na mSpoření se nám tak převádí 352,50 Kč
3) Fixní částka (máme zvoleno 50 Kč z každé transakce): zde je to na počty nejjednodušší, na mSpoření se nám převádí 50 Kč.

Jaké jsou podmínky

Startovní podmínky jsou v současném bankovním prostředí více než zajímavé, banka totiž nabízí úročení sazbou 3%. Otázkou je, jak dlouho potrvá, než půjdou úroky dolů. Dlouhodobě je taková sazba neudržitelná. Navíc třemi procenty jsou úročeny pouze vklady do 300 tisíc korun.

Za zmínku jistě stojí, že založení i vedeni mSpoření je zdarma a plně jej může obsluhovat prostřednictvím internetového bankovnictví. Z logiky věci je podmínkou pro mSpoření také aktivní běžný účet (mKonto), ze kterého budou finanční prostředky převáděny.

Jelikož dnešním dnem tento produkt startuje, nestihli jsme jej plně otestovat. Ale již nyní nás napadá jistá nevýhoda. Při opravdu aktivní využívání může docházet ke značnému znepřehlednění výpisu pohybů na běžném účtu.

Máte s tímto produktem zkušenosti? Využíváte jej pravidelně? Jaká metoda spoření vám nejvíce vyhovuje? Podělte se formou komentářů o své zkušenosti s ostatními čtenáři.

8 komentářů: “mBank spouští dosud nevídané mSpoření”

 1. Zkušenosti

  mSpoření jsem si založil hned prvního. A vzhledem k vysokému úroku se snažím naspořit co nejvíce. Mám nastaveno 10% z každé transakce.
  Vadí mi, že zde chybí možnost jednorázového vkladu na účet mSpoření, ale to je asi právě ta podstata tohoto produktu. Nicméně jelikož jsou převody v mBance zdarma, tak to jde relativně jednoduše obejít tím, že párkrát protočím mezi účty větší částku, ze které si mi pokaždé strhne 10% ve prospěch mSpoření.
  Toť má zkušenost.

  Zdraví M.K.

 2. HEERY

  Citace z podmínek mSpoření:
  „Platby mezi vlastními účty, platby s budoucím datem odeslání, trvalé příkazy, SIPO a Inkaso nejsou zahrnuty.“
  Testuji to a skutečně to nefunguje mezi mbank účty, ale ani bohužel pomocí platby firemního profilu ven (Mkonto Business).
  Takže produkt naprosto o ničem a ten komentář nademnou je jenom klasické bankovní prolhané PR.

 3. Todd

  Ne nutně. Třeba má ještě jeden účet u jiné banky, ale takto to převádět je pěknej vopruz.
  Je to zkrátka jen „drobné spoření“, na nějaké velké zhodnocování současných úspor to není!
  A na závěr anketní otázka: Jak dlouho nám úrok 3% vydrží??
  Tipuji max 6 měsíců – tj. očekávám, že nejpozději v listopadu půjdeme s úrokem dolů.

 4. Mir

  Moje zkušenost je, že to jde obejít. Je jen třeba mít kamaráda, který má účet u MBanky a poslat si s ním tam a zpět několikrát peníze.
  Zvládli jsme to za několik minut 🙂

 5. Martina

  Také jsem zkusila, dnes jsem koukala na připsaný úrok a z částky na M spoření 20900,- připsáno 22 Kč…Takže kde jsou ta 3 procenta?

 6. Thor

  Martino a měla jste těch 20900,- na účtu celý měsíc? Také mě zajímalo, kolik mi připíšou. Mám tam 12 tisíc (a to necelý měsíc) a dostal jsem na úrocích 23 Kč. Tak si myslím, že to docela sedí. Nesmíte zapomínat, že sazba 3% je roční úroková sazba. Měsíčně to tedy dělá 0,25%
  🙂

 7. Petr

  A je to tu! Od 1.1.2015 snížení úročení z 3% na 1.6%. To je skoro o polovinu.

  Edit admin:
  Tuto informaci zatím nemohu povrdit, ale bohužel zní hodně reálně a docela jí věřím. 🙁

 8. Jakub

  Nyní má mSpoření naprosto běžnou úrokovou sazbu 1%, kterou banka označuje jako nadstandartní 🙂


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)